Žuti nokti mogu da izgledaju alarmantno, ali ne brinite se. Ovo se dešava iz različitih razloga, a u većini slučajeva ova pojava se lako rješava.
Uzroci žutih noktiju mogu se kretati od kozmetičkih problema (kao što je nošenje tamnog laka za nokte) do osnovnih problema sa zdravljem noktiju (kao što su gljivične infekcije).
Nošenje tamnog laka za nokte
Dermatolozi ističu da boja u ovim vrstama lakova zapravo može da izazove žutu promjenu boje.
“Boja stupa u interakciju sa keratinom noktiju i uzrokuje da bude žuti”, kaže dermatolog Rejčel Maiman.
“Ovo takođe može dovesti do toga da nokatne ploče postanu krhke. Kada vaši nokti postanu slabiji i tanji, možda ćete doživjeti promjenu boje na noktima, gdje postaju blago žuti. Ovo je fizički znak da vašim noktima treba da odmor od lakova.”
Odvajanje nokatne ploče
Inače poznato kao oniholiza, odvajanje ploče nokta i ležišta nokta takođe može da uzrokuje da nokti izgledaju žuto.
Ovo se događa kao rezultat traume, hemikalija, određenih lijekova, kao i određenih inflamatornih stanja poput psorijaze.
Cigarete
Prema dermatologu često izlaganje prstiju duvanskom katranu može izazvati promjenu boje.
Karotenemija
“Ovo stanje, koje predstavlja višak beta-karotena, najčešće se viđa kod djece. Pored žutih noktiju, može da izazove i žutilo kože”, ističe dr Maiman.
Gljivične infekcije
Kada se gljivična infekcija, poput atletskog stopala, pojavi u noktu, to dovodi do zadebljanja ploče nokta i nakupljanja ostataka ispod nje, što može dovesti do žute nijanse. Češće se javlja Iako je na noktima stopala nego na prstima ruku.
Nedostatak vitamina
Nokti su napravljeni uglavnom od očvršćenih proteina, proteina koji se zove keratia. Kada imamo malo proteina, kalcijuma ili drugih vitamina, to se ponekad može javiti kao rezultat na vašim noktima. Zato su antioksidansi koji jačaju nokte, poput vitamina E, važni u njezi noktiju.
Istraživanja čak pokazuju da vitamin E može pomoći u održavanju zdrave, svježe boje noktiju.