Da li Bosna i Hercegovina, zajedno sa ostatkom Zapadnog Balkana, može postati članica Evropske unije u narednih devet godina – pitanje je koje je ovih dana pokrenula Slovenija uoči samita EU-Zapadni Balkan.
Slovenija, koja trenutno predsjedava EU, prije nekoliko dana je izašla sa prijedlogom da se Unija proširi na cijeli Zapadni Balkan do kraja 2030. godine.
Ovaj prijedlog naišao je na zaprepaštenje pojedinih zemalja članica koje se trenutno protive bilo kakvom proširenju, a neki su ga opisali kao potpuno nerealan s obzirom na privredne i političke izazove s kojima je regija suočena.
O ovom prijedlogu će se raspravljati i na samitu na Brdu kod Kranja pod nazivom “EU i zapadni Balkana”, a koji je planiran za srijedu. Na samitu bi trebalo da učestvuju čelnici svih 27 zemalja članica EU i zapadnobalkanska šestorka uključujući BiH, Srbiju, Crnu Goru, Albaniju, Sjevernu Makedoniju i Kosovo.
Politička analitičarka Ivana Marić ističe da Bosna i Hercegovina, ako je suditi po onome što je do sada uradila, na ispunjavanju uslova za ulazak u EU, daleko od toga.
Međutim, kada su u pitanju ostale države Zapadnog Balkana, kako dodaje Marićeva, stvari su mnogo drugačije.
Sjeverna Makedonija je promijenila i naziv države da bi ušla u Evropsku uniju i onda s te strane nije fer da im se otežava ulazak. Isto tako kada pogledate Srbiju i Crnu Goru koje otvaraju i zatvaraju poglavlja, vidite da bi bio red da se i njihov ulazak malo ubrza – ističe Marićeva.
Dodaje da s druge strane BiH uopšte još nije spremna da uđe u EU jer naši političari ne žele da urade ni minimalan napor da bi ušli u Uniju.
Mi i ne zaslužujemo da nas prime, tako da taj prijedlog Slovenije da uđemo do kraja 2030. godine nama zvuči previše optimistično s obzirom na tempo kojim ispunjavamo uslove koje nam je EU zadala. BiH od 2014. godine se nije nimalo potrudila da ispuni ni minimum uslova za ulazak – ističe Marićeva za Srpskainfo.
Ona dodaje da bez obzira na to što ne zaslužujemo da uđemo u EU u slučaju ako bi sve države Zapadnog Balkana ušle u Uniju, Marićeva vjeruje da ne bi ostavili BiH kao izolovano ostrvo.
Tehnički bi im bilo teže da ostave BiH koja najviše kaska za ostalima. Oni će nas primiti ali na račun drugih zemalja u okruženju. Drugim riječima, primiće nas zbog truda i rada ostalih država Zapadnog Balkana – smatra Marićeva.
Ona dodaje da je lijepo što se EU i dalje trudi da uvuče BiH u Uniju, iako naši političari čine sve da se to ne desi.
Profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru i voditelj Stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja (IDPI), Dražen Barbarić, smatra da je prijedlog Slovenije nerealan jer ne vjeruje da cijeli Zapadni Balkan može postati dio EU u narednih devet godina.
Barbarić ističe da bi primanjem cijelog Zapadnog Balkana u članstvo, Evropska unija uvezla samo sebi unutrašnji problem.
Mislim da Evropska unija prvo mora da prekomponuje vlastite redove i izradi neku dugoročnu stabilnu viziju svog razvoja. Dok to ne učini nema govora o proširenju. Iz tog razloga smatram da se prijedlog Slovenije nikako ne uklapa u vremenski okvir koji je dala – navodi Barbarić.
Foto: David Mark, Pixabay
(SrpskaInfo)