Bez buđenja, molim! Može li odvojeno spavanje spasiti vezu?

odvojeno spavanje

Hrkanje, stalno ustajanje iz kreveta radi odlaska na toalet, premještanje s jedne strane na drugu, povlačenje pokrivača… A vi ludite! Zvuči li poznato? Upravo je to situacija s kojom se susreće većina parova. Kao posljedica toga, u svijetu se sve češće govori o odvojenom spavanju kao načinu popravka veze.

Iako nam se danas na prvi pogled čini pomalo neobičnim da bi neki par spavao odvojeno, u prošlosti je bilo upravo tako.

S odvojenim krevetima žena je na neki način imala svoju nezavisnost, te nije u svako doba noći morala biti na raspolaganju supružniku. No, kada je tokom sedamdesetih godina 20. vijeka svijet zahvatila svojevrsna seksualna revolucija, spavanje u odvojenim krevetima posmatralo se kao zastarjelo i nešto što rade samo „čistunci“. Sve do danas prevladalo je takvo mišljenje.

Prednosti odvojenog spavanja

Međutim, odvojeno spavanje ima brojne prednosti, a među njima se svakako ističe uticaj na vezu. Naime, odrasloj osobi srednjih godina preporučuje se sedam do osam sati neprekinuta sna, a kada nas partner na bilo koji način ometa u tome, trpi ne samo naša veza nego i naše zdravlje.

Istraživanje iz 2016. naziva Two in a bed: The influence of couple sleeping and chronotypes on relationship and sleep koje su proveli Sofia Adams, Lenard Geis, Lukas Piter i Guenter Niklewski, pokazalo je da loše spavanje jednog partnera utiče i na drugog, a često rezultira i svađom idućeg jutra. Upravo zato, s hrkanjem kao vodećim razlogom, neki se parovi odlučuju na spavanje u odvojenim prostorijama, barem povremeno kada znaju da je pred njima težak period na poslu.

Sofia Adam istakla je: Čim spavate koliko vam je potrebno, gotovo je sigurno da će i vaša veza biti bolja jer nećete biti nervozni ni ljuti na partnera.

No, neprekinuto spavanje uticat će i na snižavanje krvnog pritiska, smanjuje rizik od debljanja, podržava razvijanje stabilnog imunološkog sistema i uopšte, djeluje regenerativno na čitav organizam.

Kako započeti razgovor?

Iako je u našim uslovima teško provedivo da će svaki od partnera imati svoju spavaću sobu, odnosno prostor u kojem će spavati bez ometanja onog drugog, nekada je odvojeno spavanje zaista potrebno. To ne znači da će izostati intimnost niti da će riječ o trajnoj situaciji.

Ovo se može praktikovati i samo onda kada osjećate da pucate po rubu zbog partnerova hrkanja ili kada vam je naročito potreban odmor zbog situacije u poslovnom dijelu života.
No kako to saopštiti partneru?

Adams upozorava da vrijeme i ton razgovora imaju presudnu ulogu u tome.

Pojasnite partneru zašto vam je to potrebno i naglasite kako to nikako nije čin odbijanja, niti traženje izgovora za svađu. Samo nastojte dokazati da želite poboljšati kvalitet svog sna, kaže.

Takođe, ona ističe da je potrebno odabrati trenutak u kojem oba partnera imaju dovoljno vremena kako bi raspravili o tome. Pritom je važno imati na umu i partnerove osjećaje, ali i sebe. Tu može biti riječ samo o odvojenom spavanju nekoliko dana na kauču u dnevnoj sobi ili pak dugoročno, ovisno o tome šta partneri žele.

No, najvažnije je u svemu tome shvatiti koliko je kvalitetan san važan za naše fizičko i mentalno zdravlje, kao i to da ovo nije napad na intimnost niti način povlačenja od partnera.

Related posts

Mirjana Karanović u ulozi Marlen Ditrih na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo VIDEO

Snima se novi nastavak kultne komedije iz 2000, De Niro i Stiler u pregovorima za repriziranje uloga

Jeste li gledali novu Netflixovu seriju “Senna”?: Priča o velikom i neprežaljenom šampionu Formule 1

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...