Balkanu milijarde da smanji fosilne energente

Program “Evropski zeleni dogovor”, koji je objavila Evropska komisija, a u okviru kojeg će biti obezbijeđene desetine milijardi evra na godišnjem nivou kako bi evropski kontinent smanjio ovisnost o fosilnim energentima šansa je i za region zapadnog Balkana jer će biti omogućeno da se prijavi na programe u sklopu te inicijative.

Evropska komisija je nedavno organizovala online konsultacije o Zelenoj agendi za zapadni Balkan i EU strategiji za ekološku raznolikost 2030, na kojima je rečeno da zemlje regiona imaju vremena do septembra da se izjasne o ovom progamu i na koji način žele u njemu da učestvuju. Kako su saopštili, na evropskom nivou će samo za ovaj program biti obezbijeđeno oko 20 milijardi evra godišnje.

S tim u vezi, započele su konsultacije sa zemljama iz regiona i organizacijama koje se bave oblasti ekologije, a sa strane Evropske komisije u razgovorima su učestvovale Direkcija za proširenje i Direkcija za ekološka pitanja. Strategija bi trebalo da bude implementirana do 2030. godine.

Bosna i Hercegovina, Albanija, Kosovo, Sjeverna Makedonija, Srbija i Crna Gora su 2017. godine formirale Regionalno vijeće za zaštitu ekološke raznolikosti, a svaka od zemalja imenovala je člana u ovom regionalnom tijelu.

Martina Trogrlić, portparol Direkcije za evropske integracije, “Nezavisnim” je rekla da je ova strategija utvrđena kao prijedlog Evropske komisije, a da taj dokument po proceduri treba da odobre Savjet EU i Evropski parlament da bi postao validan.

“U strategiji se navodi da će EU podržati zapadni Balkan i države EU susjedstva u njihovim naporima da zaštite biološku raznolikost, a u ‘Europskom zelenom dogovoru’, skupu inicijativa Europske komisije za klimatsku neutralnost Europe do 2050. godine, predviđena je i Zelena agenda za zapadni Balkan”, objasnila nam je ona.

Što se tiče detalja šta je BiH uradila u vezi s tim dokumentom, uputila nas je na Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa. Pitanja smo im uputili još u prošli ponedjeljak, ali nam do zaključenja ovog broja nije stigao nikakav odgovor.

U Savjetu EU ističu da je ova strategija dio plana usvojenog 2010. godine da se do kraja ove godine usvoji sveobuhvatna strategija na koji način EU planira spriječiti urušavanje i uništavanje prirodnih staništa.

“U decembru 2019. godine Savjet je pozvao Komisiju da razvije ambicioznu, realističnu i koherentnu strategiju kao centralni element ‘Evropskog zelenog dogovora’. Evropska komisija je predstavila svoj prijedlog EU strategije za ekološku raznolikost 2030. u maju 2020. godine”, rečeno je “Nezavisnim” u toj instituciji.

Iako se radi o strategiji koja nije pobudila veliki interes u bh. javnosti, riječ je o programu koji će na mnogo različitih načina odrediti buduće odnose BiH i regiona prema EU, jer se radi o programima zelene energije, sprečavanju zagađenja zemlje i vode, recikliranju otpada, zaštiti prirodnih resursa i održavanju biološke raznolikosti.

Primjera radi, Program za poljoprivredu i hranu Ujedinjenih nacija je na svojoj internet stranici naglasio da će svake godine u realizaciju ovog programa biti uloženo 20 milijardi evra novca EU, privatnih partnera i drugih organizacija.

Program će, kako su napisali, sadržavati tri glavna dijela, od kojih se jedan odnosi na smanjenje zagađenja, primjera radi, kroz manje korištenje pesticida i sprečavanje uništavanja šumskih staništa.

Drugi dio se odnosi na obnavljanje oštećenih ekosistema, pošumljavanje i pročišćivanje voda i rijeka, a jedan od ciljeva je vraćanje barem deset odsto poljoprivrednih površina u prvobitno stanje prirodnih staništa u Evropi.

Treći dio se odnosi na legislativu i implementaciju kroz zakone i dokumente koji će, kako je istaknuto, biti pravno obavezivi za sve zemlje učesnice.

Izvor nezavisne.com

Related posts

Goodyear prodao Dunlop Japancima za nevjerovatne pare

Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju novembra 17,21 milijardu KM

Er Srbija uspostavlja direktne letove za Šangaj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...