Povremeni post ili intermittent fasting definitivno je način ishrane o kojem se prethodnih godina najviše govorilo. Ipak, čini se, ne dovoljno – svi koji bi željeli da ga isprobaju treba da imaju na umu i nuspojave o kojima se rijetko priča.
Postoji čak sedam tipova fastinga, ali najpopularnija metoda je 16:8, što znači da je 16 sati dozvoljeno isključivo piti vodu ili čaj, a samo tokom osam sati je dozvoljeno da se konzumira hrana.
Mnogi tvrde da zahvaljujući povremenom postu gube salo, imaju više energije i boljeg su raspoloženja, a među njima je i Novak Đoković pa ne čudi što je ovaj način ishrane postao glavna tema. Međutim, Jagoda Jorga je za Nova.rs ukazala na fasting zamku o kojoj se malo priča, a Index ukazuje na neke nuspojave ovakvog režima za koje bi trebalo da znate.
Povremeni post dolazi s određenim rizicima
Prije nego što isprobate povremeni post, svakako bi trebalo da popričate s ljekarom, kaže Sai Das, profesor s Univerziteta Tufts. “Iako nema dokaza da je štetan, ne znači da je siguran za sve”, ističe.
Das kaže da se to posebno odnosi na ljude koji piju određene lijekove. Povremeni post treba da izbegavaju mlađi od 18, trudnice i dojilje, dijabetičari, kao i pothranjene osobe ili one koje pate od poremećaja u ishrani.
Bićete gladni
Normalno je da tokom perioda posta čujete da vam krče crijeva. Kad ste u fazi gladovanja, trebalo bi da izbjegavate gledanje ili mirisanje hrane jer to može da bude okidač da osjetite još veću glad.
“Čitajte knjigu ili se bavite nekim aktivnostima koje će angažovati vaš um da ne biste razmišljali o hrani. Ako ne možete da izdržite, popijte vodu, kafu ili čaj”, predlaže profesor nutricionizma Juan-Ksian Pan.
Možda ćete se prejedati
Kad nakon višesatnog gladovanja dođe trenutak da jedete, nije čudno ako navalite na hranu više nego inače. Prejedanje svakako treba izbjegavati jer u tom slučaju nećete ostvarivati kalorijski deficit, već suficit, a to ne vodi gubitku kilograma.