Sve je veći broj djece kod kojih se tokom testiranja pred upis u osnovnu školu uočava da nemaju dovoljno razvijene predvještine čitanja, pisanja i računanja, što za posljedicu generalno ima otežano usvajanje gradiva u školi, izjavila je Srni logoped beogradskog Edukativnog centra “Svetionik” Aleksandra Đorđević.
“To može biti posledica nedovoljne stimulacije, ali i nesaniranih govorno-jezičkih teškoća u predškolskom uzrastu, koje se kasnije kumulativno nadovezuju jedna na drugu i rezultuju teškoćama čitanja i pisanja”, izjavila je Đorđevićeva, koja je danas u Doboju održala radionicu za logopede o procjeni i tretmanu teškoća čitanja i pisanja kod djece.
Ona navodi da roditelji nisu svjesni koliko su bitne predvještine čitanja i pisanja i smatra da je dužnost sistema da radi na tome, počevši od razvojnih savjetovališta, preko pedijatara, a onda vaspitača, učitelja i ljudi koji pregledaju djecu na sistematskim pregledima.
Đorđevićeva smatra da bi veliki pomak bio da institucije svojim autoritetom informativno, u vidu edukativne brošure, predoče roditeljima šta do tog sistematskog pregleda treba kod djeteta očekivati i kako da se to stimuliše.
Ona ukazuje da je uzrok za ovo prevelika izloženost ekranima, koja je dovela do toga da mališani imaju slabije sposobnosti nego što je to bilo prije 20 godina, kao i nedovoljno kvalitetno provedeno vrijeme sa djecom, kojoj se danas manje čita.
“Pa ne mora da se pročita `Crvenkapa` od prve do zadnje strane. Gledajte zajedno slike, listajte, komentarišite, pa će se i ta priča usložnjavati kako dete raste”, istakla je ona.
Prema njenim riječima, djeca danas malo vremena provode napolju, što utiče na nedovoljno razvijenu sposobnost vještina krupne motorike poput skakanja, prevrtanja, padanja, a koje su bitan preduslov za razvoj fine motoričke vještine, odnosno sitnih pokreta iz šake koji direktno utiču na pisanje.
Radionicu je organizovao dobojski Edukativni logopedski centar “Logoped plus”, a na njemu su učestvovali logopedi sa područja Republike Srpske, Federacije BiH, Srbije i Hrvatske.
Logoped iz Doboja Mira Cvijanović kaže da je potreba za radionicom nastala zbog porasta broja djece koja, usljed razvojnih poremećaja u ranom uzrastu, poput artikulacijskih ili jezičkih teškoća, imaju ozbiljne probleme sa čitanjem i pisanjem kada pođu u školu.
“Zašto je to tako? Pa, postoji ona klasična disleksija i disgrafija kao poremećaji, ali to nije to. Ako dijete ne zna da adekvatno izgovori neki glas, sasvim je logično da će tako i pisati”, izjavila je Cvijanovićeva.
Ona je ukazala na potrebu rane detekcije takvih poremećaja kod djece kako bi se pristupilo odgovarajućim tretmanima i pozvala roditelje da ovom problemu ne pristupe sa stigmom.
/SRNA/