Američka vlada se sastoji od tri grane vlasti. Kada je Donald Tramp prošle sedmice pobijedio na predsjedničkim izborima time je “osvojio” Bijelu kuću što mu je dalo kontrolu nad izvršnom granom američke vlade.
Republikanci su osvojili većinu u Senatu i mogli bi zadržati većinu u Predstavničkom domu. Dva doma zajedno čine američki Kongres, odnosno zakonodavnu granu vlasti.
Trampov prvi mandat je takođe pomogao njegovoj stranci da učvrsti konzervativnu većinu od šest prema tri u Vrhovnom sudu koji je glavni donosilac odluka u trećem i posljednjem dijelu vlasti – sudskoj vlasti.
Tramp ima ambiciozan plan prema kojem bi mogao potencijalno restrukturirati saveznu administraciju, ukinuti ili preokrenuti politiku odlazeće Bajdenove administracije i napraviti velike rezove u svemu, od energetike i ekonomije do imigracije i zdravstvene zaštite.
S obzirom da republikanci kontrolišu izvršnu, a potencijalno i čitavu zakonodavnu vlast, oni mogu da promovišu njegove ideje kroz svaki dom i da te zakone šalju njegovom stolu. Jednom kada ih potpiše, oni postaju zakon.
Kritičari i politički protivnici bi i dalje mogli pokrenuti pravno osporavanje ovih zakona, ali sudovi ih mogu zadržati. A ako to pribjegavanje ne uspije, republikanski pristalice mogu se žaliti na mnoge od tih odluka i proslijediti ih Vrhovnom sudu, koji bi onda mogao dati zeleno svjetlo za napredak.
Podsjetimo da je Donald Taump ubjedljivo pobijedio protukandidatkinju Kamalu Heris, a o tome najbolje govori podatak da je Trump osvojio više glasova u svih sedam kolebljivih /swing/ država koje su bile presudne na ovim izborima.
Trump je ukupno definitivno osvojio 312 elektorskih glasova, a Herris 226.
/Klix/