Prof. dr Asim HALILOVIĆ je nakon završenih studija srpsko-hrvatskog jezika došao u Doboj i u školskoj 1952/53 počeo da radi u Državnoj realnog gimnaziji koja je te godine bila u teškom stanju, bez stručnog kadra, nisu imali čak ni direktora.
Tada za direktora dolazi Sulejman Kulenović ali i određen broj kvalifikovanog nastavnog kadra. Profesor Halilović je bio dio tog kolektiva sve do školske 1955/56 kada dolazi do velike reforme i reorganizacije kojom se ukida Državna realna gimnazija, iz nje se izdvajaju niži razredi gimnazije i bivaju pripojeni osnovnoj školi, a viši razredi gimnazije ostaju pri novoosnovanoj Višoj gimnaziji, kasnije samo Gimnaziji.
U toj reorganizaciji prof. Halilović prelazi da radi u nižu gimnaziju, današnja osnovna škola, iz razloga što je bio jedan od pokretača Niže stručne učiteljske škole u Doboju koja je pripremala buduće srednjoškolce za srednju Učiteljsku školu, jer u to vrijeme je vladala velika potražnja za učiteljskim kadrom.
Paralelno sa radom u školi, profesor Halilović je pisao za razne novine i časopise: ”Glas komuna” Doboj, ”Prosvetni list”, ”Male novine” i ”Naš svijet” (iseljenički list) Sarajevo, zatim ilustrovani vojni list ”Front” Beograd, te novine ‘Front slobode” Tuzla. Obavljao je i uredničke poslove za više zbornika učeničkih literarnih radova. Jedno vrijeme je radio i u Rogatici, zatim u srednjoj Elektrotehničkoj školi u Tuzli.
Uporedo sa radom se školovao. Završio je postdiplomske studije iz jugoslovenske književnosti na Filološkom fakultetu u Beogradu i magistrirao na temu ”Metodički pristup pjesničkom djelu Branka Radičevića”, a doktorsku disertaciju iz jugoslovenske književnosti je odbranio na Filozofskom fakultetu u Zagrebu na temu ”Vladimir Nazor-stvaralaštvo za djecu”. Nakon magistriranja prelazi da radi na Pedagošku akademiju u Tuzli gdje je predavao studentima, budućim prosvjetnim kadrovima. Dužnost dekana Pedagoške akademije Tuzla obavljao je u periodu 1985-1986. godine. Bio je jedan od osnivača današnjeg Filozofskog fakulteta u Tuzli na kojem je i penzionisan 2000. godine.
Njegovi učenici i studenti svjedoče o velikom čovjeku, vrsnom pedagogu i eruditi bez premca. Profesor Halilović je ostavio veliki trag, ne samo u svojim radovima, nego u radu sa mladim ljudima. Bio je vizionar koji je vjerovao u čovjeka u mladost, znanje i u rad.
Na fotografiji je profesor Asim Halilović sa svojim studentom Obrenom Petrovićem iz Doboja kojem je predavao na Pedagoškoj akademiji u Tuzli u periodu 1978-1980. godine.