Bilateralni i zajednički sastanci predsjednika Republike Srpske i srpskog člana Predsjedništva sa liderima Mađarske, Turske, Azerbejdžana i Srbije u Budimpešti, potvrdili su da Republika Srpska ima više prijatelja nego ikada. Uz političko razumijevanje, to pokazuju i finansijski i investicioni efekti, o kojima su na konferenciji za novinare u Banjaluci govorili predsjednik Srpske Milorad Dodik i srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović. Sa Vladom Mađarske dogovoren je aranžman investicija vrijednih 118 miliona evra, dok se Azerbejdžan interesovao za snabdijevanje Republike Srpske gasom.
Sa 118 miliona evra mađarska Vlada pomaže investicije u Srpskoj. Ovaj aranžman dogovoren je u Budimpešti, na sastanku predsjednika Dodika i srpskog člana Predsjedništva Željke Cvijanović sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom. Dijelom novca Srpska će finansirati projekte od kojih je navodno odustala Njemačka – vjetroelektrana u Istočnoj Hercegovini, pročišćivač otpadnih voda u Gradišci i dva projekta obnove HET-a.
18 miliona evra ići će za podršku kao i do sada poljoprivrednim proizvođačima za mašine, 70 miliona evra od one kvote ranije odobrene od 100 miliona za podršku privredi, preusmjerićemo za neke od projekata koje je na sraman način njemačka Vlada pokušala da zaustavi – naglasio je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
Kočnica je, pojašnjava Dodik, još aktuelan ugovor o ovim projektima između Elektroprivrede Srpske i banke Njemačke, koja se protivi odluci njemačke Vlade o raskidanju ugovora.
Mi tražimo od savezne njemačke Vlade da konačno poštuje svoje odluke i da to povuče da možemo da idemo dalje i da nas ne blokira u tom pogledu. Dakle, apsolutno možemo čak prije realizovati ovaj projekat u aranžmanu sa Mađarima nego ovo što imamo s Nijemcima – dodao je Dodik.
Svi ranije dogovoreni i početi projekti sa Mađarskom, biće nastavljeni, poput programa podrške poljoprivrednicima u Srpskoj.
Sve ono što smo ranije dogovarali a odnosi se na našu privredu će se nastaviti u narednom periodu, a prema prioritetima, u okviru Savjeta koji smo uspostavili ali i naših radnih grupa koje predano rade i koje treba da identifikuju projekte, a predsjednici Dodik i Orban će biti ti koji će nadgledati i davati potrebnu dinamiku – istakla je Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH.
I Azerbejdžan je zainteresovan za saradnju sa Srpskom i to u oblasti energetike. Predsjednik Alijev potvrdio je da Azerbejdžan želi da Srpsku snabdijeva gasom, putem gasovoda iz Turske. Dodik je upoznao Alijeva da je rukovodstvo Srpske dalo saglasnost da se u BiH izgradi krak gasovoda, ali da gasifikaciju opstruiše Sarajevo.
Azerbejdžan sada iskazuje interes za gasovod Republike Srpske kako bi proširio područje snabdijevanja i naša je poruka – dajte ljudi da završimo i istočnu i južnu interkonekciju i da fino idemo u te investicije i investitore. Koji vam je đavo tamo u Sarajevu, 10 godina stojimo na tom planu – poručio je Dodik.
Evropska unija, mahom zemlje kucaju na vrata Azerbejdžana, obraćajući se tamo da bi riješili energetske probleme, i srećni smo što smo mi na ta vrata pokucali ranije i uspostavili određena partnerstva – istakla je Cvijanovićeva.
Partnerstvo i dobre odnose Srpska nastavlja i sa Turskom. Turski predsjednik Redžep Taip Erdogan prenio je rukovodstvu Srpske interesovanje Ankare za izgradnju auto-puta Beograd-Sarajevo, a razgovarano je i o izgradnji hidroelektrane Mrsovo.
Tokom bilateralnih sastanaka u Mađarskoj, lideri su stali iza politike Republike Srpske i borbe protiv pravnog nasilja Kristijana Šmita.
Lideri razumiju, oni su upoznati s tim da je gotovo nemoguće da u današnje vrijeme postoji stranac koji interveniše u zakonodavstvo. I pored činjenice da je Ustav BiH rekao da je jedino zakonodavno tijelo na nivou BiH Parlamentarna skupština BiH, a ne neki pojedinac. I svi su naravno rekli da je to neprihvatljivo i da se treba vratiti dogovoru u BiH – naglasio je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
Govoreći o stabilnosti Srpske, Dodik je istakao da je vrijednost ugovorenih i početih projekata, u odnosu na prošlu godinu, veća za 500 miliona maraka. Prema njegovim riječima, Srpska bilježi i jedan od najmanjih deficita u regionu.
/RTRS/