Deset učenika dobojske Ekonomske škole smjerova bankarski tehničar, poslovno-informatički tehničar, te frizer završilo je jednomjesečnu plaćenu praksu u Budimpešti tokom koje su stekli nova korisna znanja i vještine, a koja je omogućena u okviru sporazuma o saradnji privrednih komora Republike Srpske i Mađarske.
Direktor dobojske Ekonomske škole Tijana Vasiljević Stokić rekla je da je projekat realizovan zahvaljujući sjajnoj saradnji Republike Srpske i Mađarske na svim nivoima i da su učenici, osim plaćene prakse, bili u prilici da se upoznaju i o kulturi, i o drugim znamenitostima Mađarske.
Ona je dodala da je zadovoljna realizovanim projektom.
Učešće u ovom projektu inicirao je profesor fizičkog vaspitanja u Ekonomskoj školi Srđan Pavlović, koji je kao član Udruženja Mađara u BiH prihvatio ponudu mađarskih kolega radi sticanja kompetencija za lični razvoj učenika, te stručnog obrazovanja.
“Frizeri su imali mogućnost da u najboljim salonima u centru Budimpešte uče od najboljih”, rekao je Pavlović novinarima i naveo da su učenici bankarskog smjera teoriju i praksu obavljali u bankama, a informatičari u IT kompanijama.
On je dodao da su birani učenici odličnog uspjeha, koji znaju engleski jezik.
Učenik smjera bankarski tehničar Kristina Krstić rekla je da su praksu u bankama odrađivali do šest časova dnevno, te da su sedmično bili plaćeni po 40.000 forinti.
Učenica smjera bankarski tehničar Tamara Radić rekla je da je praksa u banci počinjala jutarnjim predavanjima, a potom i praktičnim radom o temi marketinga, odnosno kako proizvod plasirati na tržište.
Učenik frizerskog smjera Lazar Kuzmić rekao je da su od mentora naučili nove tehnike izvlačenja pramenova, oblikovanja frizura i lokni, te da su radili u dvije smjene.
Učenica frizerskog smjera Amila Ahmić rekla je da je upotpunila znanje i tehnike farbanja i šišanja kose, te da bi ponovila ovaj vid prakse zadovoljna sadržajima u Budimpešti.
/SRNA/