U svijetu se danas, 8. marta, obilježava Međunarodni dan žena kao podsjetnik na borbu za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.
Dan žena ustanovljen je na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena socijalista, 8. marta 1910. godine u Kopenhagenu, na inicijativu Njemice Klare Cetkin, tadašnje liderke ženskog radničkog pokreta. Klara Cetkin je bila uticajna njemačka ljevičarska političarka i borkinja za ženska prava. Rođena je 5. jula 1857. godine u Viderauu u Njemačkoj i umrla je 20. juna 1933. godine u Arhangelskoju u Rusiji. Do 1917. godine Cetkinova je bila aktivna u Socijaldemokratskoj stranci Njemačke (SPD), a zatim je stupila u Nezavisnu socijaldemokratsku stranku Njemačke i pripadala njenom krajnje ljevičarskom krilu, Spartakističkoj ligi.
Međunarodni dan žena prvi put je obilježen 1911. godine u Austriji, Njemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj, kada je više od milion žena i muškaraca prisustvovalo skupovima na kojima je zahtijevano da žene glasaju na izborima, da im se omogući da zauzimaju javne položaje, da imaju pravo na rad i stručno obrazovanje.
Međunarodni dan žena proistekao je iz radničkog pokreta i prvi put je proslavljen 28. februara 1909. godine u SAD nakon Deklaracije Socijalističke partije Amerike. Prvi moderni Međunarodni dan žena održan je 8. marta 1914. godine.
Ujedinjene nacije su 8. mart zvanično proglasile Međunarodnim danom žena 1975. godine.
Međunarodni dan žena se slavi širom svijeta na različite načine. U mnogim zemljama je nacionalni praznik, poput Rusije gde se prodaja cvijeća udvostručuje tokom tri ili četiri dana oko 8. marta. Žene su se borile za mnoga prava tokom godina, uključujući kraće radno vrijeme, bolju platu i pravo glasa.
Pored Klare Cetkin, postoji mnogo žena koje su se borile za prava žena tokom godina. Neki od poznatih aktivista za prava žena su Susan B. Anthony, koja je bila društveni aktivista i ikona u ranom pokretu za prava žena, Betty Frieden koja je bila aktivistkinja za prava žena i feministkinja koja je napisala poznatu knjigu “The Feminine Mystique” 1963. i Lucretia Mott koja je bila američka aktivistkinja za prava žena i abolicionistkinja.