U Doboju je večeras otvorena 9. međunarodna ornitološka izložba sitnih životinja i 14. međugradska, na kojoj je izloženo 508 golubova, 99 peradi i 40 kunića uzgajivača iz Republike Srpske i Federacije BiH.
Izložbu je otvorio predsjednik Saveza za uzgoj i zaštitu sitnih životinja BiH Edin Jabandžić, koji je rekao novinarima da se po kvalitetu domaći uzgajivači visoko kotiraju u regiji.
On je istakao da su dobojski uzgajivači kolijevka uzgoja sitnih životinja u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.
“BiH kada je riječ o golubarstvu ima ukupno sedam priznatih rasa i jednu u postupku priznavanja, a od koka jednu priznatu rasu – bosanski pjevač i tri u postupku priznavanja – džudžu, posavsku kukmastu i potkozarsku”, naveo je Jabandžić i dodao da je Savez ove godine šest mjeseci predsjedavao Evropskim savezom čija je godišnja skupština održana u Konjicu.
Organizator izložbe je Društvo za uzgoj i zaštitu sitnih životinja “Dobojski odgajivač”, čiji potpredsjednik Edin Mujkanović kaže da su zahtjevne aktivnosti na priznanju autohtonosti koke džudže, pirge ili cvrke, čiji je radni standard sačinjen 2015. godine, a potpisan od Komisije za standardizaciju BiH.
Uzgajivač iz Prnjavora Velibor Trivičević kaže da ima 15 vrsta peradi sa oko 150 koka iz matičnog jata i da je svaka specifična.
Predsjednik Sudijskog odbora Saveza za uzgoj i zaštitu sitnih životinja BiH Đuro Mitraković pojasnio je da se prilikom ocjenjivanja golubova poštuju utvrđeni standardi i da je na ovoj izložbi najviše ocijenjen sa 94 boda.
“Maksimalna ocjena je 97. Ide se na 100, ali nema idealnog goluba. Šampion može biti u rangu od 95 do 97 bodova”, rekao je Mitraković, koji ima međunarodnu sudijsku karijeru.
Izložba u Domu kulture u dobojskom naselju Miljkovac trajaće do nedjelje, 23. oktobra.
/SRNA/