Postanite čitač etiketa! Možda na prvi pogled može zvučati banalno, ali to upozorenje vam može spasiti glavu. Kako? Tako što ćete, kad kupujete kućne hemikalije koje mogu biti izuzetno opasne po zdravlje, obratiti pažnju na ono što na njima piše.
Etiketa, uz bezbjednosno-tehnički list, lična je isprava jedne hemikalije i treba da sadrži sve podatke koji su vam potrebni da prilikom rukovanja spriječite izloženost, trovanje ili povrede druge vrste.
Zato, najprije, pogledajte ima li na njima „sličica“, odnosno piktograma. Sve hemikalije obilježene piktogramima su opasne i to vam je prvi znak da ih ne smijete koristiti prije nego pročitate uputstvo.
Čitanje etikete najlakši je način da se opasnost identifikuje, ali morate razlikovati takozvane, signalne riječi.
Možda će vam se učiniti da u posljednje vrijeme na većini proizvoda stoji nekakvo upozorenje, pa na to nećete mnogo obraćati pažnju, ali kada su u pitanju hemikalije, nemojte biti „lijeni“.
Pažnja! To sugerišu etikete na deterdžentima za pranje suđa i veša, univerzalnim sredstvima za čišćenje i antifrizu.
Još veću pažnju obratite kad kupujete gorivo za upaljače, sredstva za čišćenje pećnice i odvoda, izbjeljivače sa hlorom, otrov za miševe ili pacove i sprejeve protiv mrava i insekata, jer na tim etiketama piše – opasnost!
Obaveza isticanja signalne riječi i načina obilježavanja hemikalija propisane su zakonom koji tu oblast uređuje. Razumijevanjem razlike u upotrebi signalnih riječi možete utvrditi koliko je proizvod opasan po vaše i zdravlje vaše porodice.
Svakako pročitajte i obavještenja o opasnosti i obavještenja o mjerama predostrožnosti, jer ćete tako saznati kako spriječiti ili umanjiti negativne efekte kontakta sa proizvodom. Posebno obratite pažnju na upozorenja o skladištenju i odlaganju hemikalija i nemojte zaboraviti ono najčešće – Čuvati van dohvata djece.
Na etiketama su važne i informacije o dobavljaču, tačnije – podaci za kontakt proizvođača i dobavljača proizvoda, uključujući naziv kompanije, adresu i telefonski broj.
Da biste sve to iščitali i, samim tim, bili sigurni da znate šta kupujete i kako s tim da rukujete, potrebno vam je svega nekoliko minuta. Nemojte žaliti da ih potrošite, jer hemikalije uopšte nisu bezazlene.
U naše tijelo mogu ući kroz brojne „puteve izloženosti“. Udisanjem, kada kroz nos ili usta dospijevaju u pluća; običnim kontaktom preko kože, ali i putem krvi kada hemikalije kroz posjekotinu ili ranu ulaze u krvotok. Naravno, posebno je opasno progutati ih.
Zato ne zaboravite da ih koristite i skladištite isključivo prema uputstvu. Da nikad ne jedete ili pijete u prostorijama u kojima radite s hemikalijama ili u kojima ih držite. Da ih čuvate daleko od izvora toplote, poput grijalica, peći i sunčeve svjetlosti. Da praznu ambalažu od hemikalija pravilno odložite kao otpad ili date na zbrinjavanje nekome ko je za to ovlašćen.