Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske jedno je od rijetkih u Vladi koje nije dobilo čisto pozitivan revizorski izvještaj za poslovanje u prošloj godini.
Glavna služba za reviziju javnog sektora RS dala je ministarstvu, koje vodi ministar Duško Milunović, mišljenje „s rezervom“ o finansijskim izvještajima, ali o usklađenosti poslovanja sa zakonima.
Kao prvo, sedam ljudi je zaposleno po osnovu ugovora o djelu, i to za one poslove koji predstavljaju redovnu, osnovnu djelatnost ministarstva, što znači da se za ta radna mjesta ne mogu zaključivati ovakve vrste ugovora. Na taj način prekršen je član 205. Zakona o radu RS.
Rješenjem ministra o imenovanju od 06.02.2019. odnosno 21.10.2019. godine u Ministarstvu su poslove savjetnika ministra obavljala dva izvršioca, koji su angažovani ugovorom o djelu bez zasnivanja radnog odnosa. Imenovanje savjetnika ministra je izvršeno na određeno vrijeme u trajanju mandata ministra. Međutim, imenovanje savjetnika ministra bez zasnivanja radnog odnosa na određeno vrijeme u trajanju mandata ministra nije u skladu sa članom 39. Zakona o radu – navode revizori.
Dalje, za nabavke roba i usluga, u najmanjem iznosu od 186.606 KM, nisu provođeni postupci javnih nabavki, što nije u skladu sa članom 6. Zakona o javnim nabavkama BiH.
Na ovaj nezakonit način Ministarstvo je nabavljalo gorivo za vozila, održavanje vozila, organizaciju prijema i manifestacija, smještaj na službenom putu, poklone, reprezentaciju, objavljivanje tendera, oglase…
Na veb stranici Ministarstva nisu objavljene odluke o izboru najpovoljnijeg ponuđača, obavještenja o dodjeli ugovora, kao i sažeci obavještenja o dodjeli ugovora u Službenom glasniku BiH, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Za dio nabavki nisu dostavljani izvještaji Agenciji za javne nabavke o provedenim postupcima javnih nabavki, što nije u skladu sa članom 75. stav (1) Zakona o javnim nabavkama – piše, između ostalog, u revizorskim izvještajima.
Kako su utvrdili revizori, za nabavku kancelarijskog materijala, koja je provedena putem konkurentskog zahtjeva, zahtjev za ponudu nije poslat na tri adrese potencijalnih ponuđača, čime je opet prekršen zakon.
Za nabavku digitalizacije medicinskih protokola, koja je provedena putem pregovaračkog postupka bez objave obavještenja, zaključen je aneks ugovora u iznosu od 22.800 KM ili 30 odsto od osnovnog ugovora, bez prethodno donesene posebne odluke, što nije u skladu sa članom 22. stav (1), tačka b) Zakona o javnim nabavkama – piše u izvještaju.
(SrpskaInfo)