Zemlje s najrigoroznijim mjerama u borbi protiv virusa korona – Hrvatska, Srbija i Slovenija u vrhu

LONDON – Prema istraživanju naučnika sa uglednog Univerziteta u Oksfordu, Hrvatska, Srbija i Slovenija imaju najstrože mjere zaštite od pandemije virusa COVID-19 na svijetu.

Maksimalnih 100 bodova na rang-ljestvici strogosti mjera Oksford COVID-19 Government Response Trackera imaju Hrvatska, Srbija, Slovenija, Indija, Pakistan, Sirija, Vijetnam, Šri Lanka, Tunis, Uganda, Južnoafrička Republika, Bocvana, Madagaskar, Honduras i Kostarika.

Najmanje bodova ima Kina (42,86), zemlja u kojoj je epidemija prvo izbila i koja je imala i stotine miliona ljudi pod nekim oblikom karantina, ali je u međuvremenu navodno suzbila epidemiju i ukinula karantin – iako se početak drugog talasa epidemije u toj zemlji već nazire, prenosi portal Index.

Najpoznatija po svojim blagim zaštitnim mjerama je Švedska, koja je imala najopuštenije mjere na svijetu prije nedjelju dana, kad je imala 42,86 bodova od mogućih 100.

U međuvremenu ih je nešto pooštrila, podstaknuta dramatičnim porastom broja umrlih, pa je 6. aprila, imala 52,38 bodova.

Osim Švedske i Kine, izuzetno blage mjere imaju Zambija s 47,62, Gvatemala s 52,38, Rumunija sa 57,14 i Kenija s 59,52 boda, a relativno blage i Bolivija (61,9), Alžir (61,9), Mongolija (61,9), Čad (66,67), Kolumbija (66,67), Japan (66,67), Gana (66,67) i SAD (66,67).

Treba naglasiti da za neke zemlje nema dostupnih podataka o zaštitnim mjerama, uključujući Turkmenistan, čiji je režim zabranio i spominjanje virusa korona u javnosti, i Bjelorusiju, čiji je predsjednik Aleksander Lukašenko poručio građanima da “piju votku kako bi se borili protiv bolesti” i dodao da “Ovdje nema virusa. Ne vidim ih.”

Naravno, za sveobuhvatnu evaluaciju pojedinih nacionalnih strategija biće potrebno sačekati kraj pandemije i uporediti ukupan broj oboljelih, hospitalizovanih i umrlih, relativno po broju stanovnika.

Zagovornici blažih mjera ističu i da je nužno uporediti ekonomsku štetu koju su različite zemlje nanijele sebi različitim strategijama, ali za bilo kakvu procjenu efekata ekonomskih posljedica još je prerano jer nijedan ozbiljan stručnjak o tome zasad ne želi da iznosi konkretne prognoze.

Izvor Tanjug

Related posts

Osuđeni Uroš Blažić i otac mu Radiša Blažić za masovno ubistvo u Mladenovcu

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...