Zbog čega se širom svijeta večeras obilježava Noć vještica

Noć vještica obilježava se duže od hiljadu godina. Prvobitno vjerski obred, tokom vijekova je postajao sve više sekularan dok njegova vjerska obilježja danas gotovo i da ne postoje. Danas se Noć vještica smatra praznikom maskiranja i zabave, posebno za djecu.

Porijeklo Noći vještica može se pratiti do drevnog keltskog festivala poznatog kao Samhain, koji se u kalendarima održavao 1. novembra. Vjerovalo se da se toga dana duše umrlih vraćaju svojim domovima, pa su se ljudi oblačili u nošnje i palili krijesove kako bi otjerali duhove. Na taj su način popularna obilježja Noći vještica poput vještica, duhova i goblina postala povezana s praznikom.

U 7. vijeku papa Bonifacije IV. utemeljio je Dan svih svetih, koji se izvorno slavio 13. maja. Vijek kasnije, papa Grgur III. pomjerio je praznik na 1. novembar, vjerojatno kao hrišćansku zamjenu za paganski festival Samhain. Dan prije svetkovine postao je poznat kao Veče svih svetih ili Noć vještica.

Iako je praznik započeo u keltskim regijama Irske, Velike Britanije i Francuske, brzo se proširio na druge dijelove svijeta. Prvim američkim kolonistima u Novoj Engleskoj bilo je zabranjeno slaviti ga iz vjerskih razloga, iako je uživao određenu popularnost u južnim kolonijama. Do 19. stoljeća jesenji festivali koji obilježavaju sezonsku žetvu uključivali su elemente Noći vještica, a irski imigranti koji su bježali od razorne gladi sa sobom su donijeli mnoge tradicije Noći vještica koje su ostale i danas.

Običaj “trik ili poslastica”, u kojem se djeca oblače u kostime i traže poslastice od komšija, postao je popularan u SAD početkom 20. vijeka kada su irske i škotske zajednice oživjele stari običaj u kojem osoba bi se obukla u kostim i ispričala vic, recitovala pjesmu ili izvela neki drugi trik u zamjenu za komad voća ili drugu poslasticu.

Još jedno od obilježja Noći vještica je rezbarenje tikve na način da se napravi “strašno lice”. Ovo je još jedan običaj koji je došao iz Irske, no prije dolaska u SAD, umjesto tikve rezbarila se repa, a po keltskim vjerovanjima “strašno lice” je plašilo zle duhove i tjeralo ih van domova.

Danas je Noć vještica jedan od najvećih praznika za prodaju slatkiša u SAD, a dobit koju kompanije ostvare na taj dan se procjenjuje na više od 3 milijarde dolara.

Foto: Кирилл Рыбаков, Pixabay

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...