Zašto je Jemen na ključnoj globalnoj poziciji

Američke i britanske snage su sinoć pokrenule napade na Hute, pobunjenike u Jemenu, koji su od početka sukoba Izraela i Hamasa za 500 odsto intenzivirali svoje napade u Crvenom moru na komercijalne brodove.

Zbog toga su brojne kompanije odlučile ići dužim putem preko Afrike što značajno povećava troškove prevoza.

Globalni lanci snabdijevanja mogli bi se zbog svega suočiti s ozbiljnim problemima jer su Huti izraziti protivnici Izraela i obećali su kako će gađati sve brodove koji putuju u Izrael. Iako, nije najjasnije jesu li svi brodovi koje su gađali zaista išli u Izrael.

Huti su grupa pobunjenika, podržava ih Iran, a kontrolišu veliki dio Jemena. Huti se, zajedno s Hamasom i Hezbolahom, deklarišu kao dio osovine otpora koju Iran vodi protiv Izraela, SAD-a i šireg Zapada.

Jemenski Huti / Foto: Tanjug/AP

Napadi su doveli do toga da SAD pokrene međunarodnu pomorsku operaciju za zaštitu brodova na ruti Crvenog mora. Njemu se priključio niz zemalja uključujući Veliku Britaniju, Kanadu, Francusku, Bahrein, Norvešku i Španiju.

Ipak, neki i dalje odbijaju ploviti preko Crvenog mora pa kroz Suecki kanal zbog straha od Huta.

Prihod Sueckog kanala pao 40 posto

Dolarski prihod Sueckog kanala pao je od početka godine za 40 odsto u odnosu na isti period 2023., rekao je šef uprave Osama Rabie, sa obzirom da ga mornari zaobilaze kako bi izbjegli napade jemenskih Huta.

Od 1. do 11. januara brodski saobraćaj smanjio se za 30 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, rekao je egipatski zvaničnik u kasnonoćnom tok šou.

Od početka godine kanalom su prošla 544 broda, u odnosu na 777 u istom periodu 2023., naveo je Rabie.

Rutu oko Rta dobre nade izabrali su po njegovim riječima samo oni brodovi koji su morali odmah nastaviti putovanje dok ostali čekaju da se situacija stabilizuje.

Zabrinutost za bezbjednost pomoraca ne može se otkloniti popustima ni drugim poticajnim mjerama koje Suecki kanal nudi, naglasio je.

“Veliki dio robe vratiće se (Sueckom kanalu) kada tome dođe kraj”, zaključio je, govoreći o napadima Huta.

Suecki kanal ključni je izvor deviznih prihoda za Egipat i vlasti su ga proteklih godina nastojale povećati, proširivši ga u 2015. Radovi na proširenju još nisu završeni.

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...