Zaslađivači kao zamjena za šećer pomažu u kontroli tjelesne težine

​Većina ljudi koji paze na svoje zdravlje izbjegava rafinisani šećer, ali često prave izuzetke kada se radi o kafi i omiljenim gaziranim sokovima, pa i u pripremi omiljenih poslastica.

Danas, međutim, postoji veliki izbor prirodnih zaslađivača zdravijih od šećera koji neće promijeniti ukus vašeg omiljenog napitka – možda će ga i poboljšati. Dakle, evo čime sve možete da se zasladite.

Zaslađivači su laboratorijski proizvedene zamijene za šećer, ali se mogu dobiti i proizvodnjom iz nekih biljaka koje prirodno sadrže šećere. Svi niskokalorijski i nekalorijski zaslađivači su mnogo puta slađi od običnog šećera i potrebna je samo mala količina zaslađivača da zamijeni kašiku šećera. Oni nemaju kalorijske vrijednosti.

Danas se zaslađivači mogu naći u velikom broju različitih proizvoda, od dijet pića, preko guma za žvakanje, slatkiša, sladoleda, sokova i naravno proteinskih suplemenata. Pored toga, prirodne zamjene šećera mogu da budu jednako dobre, ako ne i bolje opcije zamijene za šećer obzirom da imaju manje kalorija. U svakom slučaju ni jedan vještački zaslađivač niti prirodna zamijena za šećer i nije prečica do boljeg izgleda.

Zdrava ishrana i balansiran pristup hrani sve je zastupljeniji, ali veliki broj se pomalo “izgubi” u moru različitih savjeta i preporuka koje pronalaze na Internetu, pa iz jedne krajnost lako odu u drugu.

Zaslađivači – zamjena za rafinisani šećer

Domaći i svjetski stručnjaci kažu da bijeli šećer inicijalno nije loš po naš organizam, ali zbog modernog načina ishrane i prevelikih količina konzumiranja šećera, to sve više postaje. Čini se da gubimo bitku sa šećerom pošto se on nalazi u 80 odsto industrijskih proizvoda – od keksa, slatkiša, preko slanih grickalica, do kečapa, sirnih namaza, pekarskih proizvoda i sličnih, gdje se njegovo prisustvo ne očekuje. Zbog toga je šećer danas veliki problem, dijabetes je sve češća pojava, a insulinska rezistencija poprima epidemijske razmjere. Stoga, treba maksimalno ograničiti njegovu konzumaciju – ovo važi za zdrave ljude, dok predijabetičari i dijabetičari treba u potpunosti da izbace šećer i okrenu se drugim zaslađivačima.

Postoji čitav niz zaslađivača, no važno je prije upotrebe o svakom se dobro informisati.

Kokosov šećer ima možda i najsličniji ukus bijelom šećeru i iako je danas “popularan” i istina je da sadrži određene minerale, po kalorijskoj vrijednosti i glikemijskom indeksu jednak je običnom bijelom šećeru.

Na raspolaganju su vam i sljedeće zamjene za svima nam omiljen šećer, koji bi trebalo da zdravu ishranu učine lakšom, zanimljivijom i podnošljivijom:

Ksilitol ili brezin šećer

Ksilitol je prirodni šećer koji se dobija iz brezine kore bogate mineralima. Ponaša se i rastapa poput tradicionalnog šećera i u potpunosti može da zamijeni njegov ukus. Ima daleko nižu kalorijsku vrijednost, te doprinosi stabilizaciji tjelesne težine, a utiče i na održavanje normalnog nivoa šećera u krvi. Ksilitol se ne može koristiti za pečenje hljeba ili kolača sa kvascem, i ne može se karamelizovati.

Eritritol

Eritritol ima ukus koji je gotovo istovjetan šećeru, ali je 30% manje sladak od šećera. Glikemijski indeks mu je 0, što znači da uopšte ne podiže nivo glukoze u krvi. Sadrži samo 0,2 kalorije po gramu, što je 95% manje od bijelog šećera. Lako je svarljiv, i ne pogoduje razvoju bakterija i gljivica, poput karijesa ili kandide. Za pojedina stanja kada je izuzetno važno maksimalno izbjegavati svaku vrstu šećera (npr. antikandida dijeta), prva preporuka su eritritol (šećerni alkohol, prirodna supstanca, bez kalorijske vrijednosti i glikemijskog indeksa 0) i stevija (južnoamerička biljka, takođe ne podiže šećer u krvi i nema kalorijsku vrijednost).

Stevija

Stevija za razliku od šećera i vještačkih zaslađivača ne stimuliše insulin, prirodna je i neprerađana ima i ljekovita svojstva. Dostupna je u tečnoj, praškastoj i formi tableta. Može da zasladi skoro sve i to bez kalorija, ugljenih hidrata, bez opasnosti od pojave karijesa i naravno bezbjedna je za dijabetičare; zapravo nema nuspojave. Na duge staze, ako šećer trajno zamijenite čistom stevijom (oprez – proizvođači često različite mješavine prodaju kao steviju) svom organizmu učinićete samo dobro.

Vodite računa – stevija uvijek treba da bude u čistom obliku.

Saharin je kristalni prah 300-550 puta slađi od šećera. Teško je topiv u hladnoj vodi, lakše u vrućoj i u alkoholu. Upotrebljava se kao zaslađivač za hranu i napitke. Ne ispoljava nikakva toksična dejstva na ljudski organizam. Koriste ga bolesnici koji imaju šećernu bolest. Natrijumski derivat saharina (kristaloza) – jednako se upotrebljava kao i saharin. Saharin i kristaloza nemaju hranljive vrijednosti.

Aspartam se pojavljuje i pod imenima Nutra Sweet, Canderel i Equal. Niskokalorijski je zaslađivač i slađi je 180-200 puta od šećera. Sastoji se od dvije aminokiseline, aspartamske kiseline i fenilalanina, koji se inače nalaze u prirodi u mesu, žitaricama, mliječnim proizvodima. Označen je međunarodnim kodom E-951 i nalazi se na dozvoljenoj listi PravilnIka o kvalitetu i uslovima upotrebe aditiva u namirnicama, iako su poznati njegovi štetni efekti. Koristi ga prehrambena industrija kao aditiv zaslađivač i pojačivač arome u skoro svim prehrambenim proizvodima i napicima.

Dobre strane upotrebe zaslađivača

Dobra strana vještačkih zaslađivača jeste što nose nula kalorija što je nekad važno. Tako čaša vode (2 dl) zaslađena šećerom ima 65 kcal, a limunada zaslađena zaslađivačem ima četvrtinu, tj. 15 kcal. Kašičica šećera (5 g) ima oko 20 kcal, a tableta zaslađivača gotovo nijednu kaloriju. Ako pokušavate da smanjite broj kalorija i količinu prostih šećera onda zaslađivači i druge zamjene za šećer mogu biti jedna od opcija. Zdravstevene koristi od vještačkih zaslađivača mogu se uočiti kod kontrole tjelesne težine, diabetesa, karijesa.

Foto: Pixabay

Related posts

Fotografija oka otkriva autizam

Jedna od osnovnih funkcija sna je čišćenje memorije; Više sna dovodi do zaboravljanja nepotrebnih stvari

RUSKA SALATA – Iz moje kuhinje by Muki

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...