U Srbiji ukradeno 15.000 katalizatora, lopovi ga skidaju za 30 sekundi

Rat u Ukrajini, kao i uredba o mjerenju izduvnih gasova prilikom registracije vozila u Srbiji uzrokovali su veliki porast krađe katalizatora sa vozila.

Ovi prečišćavači sa automobila su veoma skupi kao novi, ali kao i polovni dijelovi. Lopovi su se zato, tokom posljednje dvije godine uvježbali za skidanje sa automobila, a iskusnim kradljivcima dovoljno je svega između 10 i 30 sekundi da skinu katalizator sa vozila.

Zbog ukrajinske krize izazvana je velika nestašica i na tržištu plemenitih metala, piše Kurir. To su iskoristili dovitljivi lopovi u Srbiji, koji masovno kradu katalizatore sa automobila jer u njima ima platine, paladijuma i rodijuma, upozoravaju stručnjaci iz auto-industrije.

Već je ukradeno, kako prenosi Informer, oko 15.000 katalizatora, a očekuju da do kraja godine taj broj bude znatno veći.

Policiji je teško da uđe u trag ovim prevarantima jer su sve vještiji i brži. Iskusnim lopovima dovoljno je svega između 10 i 30 sekundi da otkače katalizator, a njihova prodaja na “crnom tržištu” dostigla je cijenu od 270 do čak 900 evra po komadu, u zavisnosti od toga koliku količinu plemenitih materijala imaju.

Najmanja zarada je kod benzinaca, znatno veća kod dizelaša, a najveća kod automobila japanskih proizvođača jer oni najviše brinu o ekologiji i zaštiti životne sredine, kao i kod kamiona, gdje iz jednog katalizatora nakon rasklapanja može da se dobije čak 20 grama platine.

Kao i svaki vid organizovanog kriminala, i ovdje postoji uigrani “mehanizam”, koji se zasniva na tome da lopovi ukradene katalizatore odnose određenim firmama u Srbiji, registrovanim uglavnom za otkup zlata.

One ih rastavljaju kako bi izdvojile plemenite metale, nakon čega ih šalju srodnim firmama u Hrvatskoj, koje ih dalje distribuiraju najčešće u Italiju, ali i druge evropske zemlje.

U jednoj od firmi koja otkupljuje katalizatore otkrili su kako sistem funkcioniše.

“Nijedna firma koja radi otkup nije povezana sa automobilskom industrijom. Svi smo registrovani uglavnom kao otkupljivači zlata i drugih plemenitih materijala, i u ugovorima koje pravimo, kada otkupljujemo, ne stoji da su nam prodali dio automobila, nego određene gramaže platine, paladijuma i rodijuma. Tačno se zna koje grupe ‘rade sa katalizatorima’, one to donesu nama i onda slijedi odvajanje plemenitih materijala od ostatka dijelova, što je proces koji traje 10 dana. Kada se to uradi i kada dobijemo čistu platinu, paladijum ili rodijum, mi to izmjerimo i platimo ljudima. Isplaćujemo 90 odsto tržišne cijene za platinu i paladijum i 85 odsto za rodijum, i ostalo je naše”, kaže izvor Kurira.

Zarada od lopovluka

On objašnjava da nije svaki katalizator podjednako bogat plemenitim metalima i da od toga zavisi zarada.

“Primjera radi, najmanje ih ima u benzincima: 1,8 grama platine, 1,7 grama paladijuma i 0,18 grama rodijuma. To bismo po današnjim tržišnim cijenama, sa oduzimanjem naših procenata, isplatili 269 evra po katalizatoru. A to je najjeftinija opcija. Dizelaši imaju četiri-pet grama platine, tu mogu da zarade oko 400 evra u zavisnosti od modela, kod japanskih automobila svega ima više i tu je više od 500 evra. Najvredniji su, naravno, kod kamiona, gdje ima i po 20 grama platine.”

Šta se dalje radi s tim plemenitim metalima?

“Sve to završi na tržištu Evropske unije. Roba iz Srbije uglavnom se prodaje sličnim firmama u Hrvatskoj, a one je dalje prodaju u Italiju, gdje se od toga, između ostalog, prave zubne proteze. Mi sa tim dalje nemamo ništa, jer kada prodamo u Hrvatsku, naš posao je gotov. I to je pravno čist posao, trgovina plemenitim materijalima nije zabranjena.”

Šta se nalazi u katalizatorima i koliko to vrijedi na berzi

Plemeniti materijali

Cijena jednog grama na berzi u evrima:

  • Platina 37,67
  • Paladijum 75,62
  • Rodijum 617,29

(Informer)

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...