U Kanadi zapaljeno nekoliko katoličkih crkava nakon otkrića masovnih grobnica indijanske djece

Još dvije katoličke crkve izgorjele su na prostoru gdje žive autohtone zajednice u zapadnoj Kanadi, što se dešava nakon što su vlasti saopštile informacije o postojanju masovnih grobnica djece pripadnika autohtonih zajednica.

Požari u crkvi Svete Ane i crkvi Čopaka započeli su jedan za drugim u Britanskoj Kolumbiji.

Policajci su rekli da su obje crkve potpuno uništene i da su vatru tretirali kao “sumnjivu”.

Prošlog ponedjeljka još dvije katoličke crkve u provinciji uništene su u požarima, dok je Kanada obilježavala Nacionalni dan autohtonih naroda.

“Istrage o prethodnim požarima i ova dva nova, su u toku bez hapšenja ili optužbi”, rekao je kanadski policajac Džejson Bajda.

To se događa nakon što su stotine neoznačenih grobnica otkrivene na mjestima bivših rezidencijalnih škola u Kanadi.

Državne obavezne škole vodile su vjerske grupe u 19. i 20. vijeku s ciljem asimilacije autohtone omladine.

Domorodačke skupine zatražile su potragu za više grobnica širom zemlje. Mnogi u zajednici članovi su Katoličke crkve i vrlo su uznemireni zbog požara.

U maju su iz indijanske zajednice najavili otkriće posmrtnih ostataka 215 djece u školi u Britanskoj Kolumbiji.

Pronašli su ih u indijskoj rezidencijalnoj školi Kamloops, koja je otvorena pod rimokatoličkom upravom 1890. godine, a zatvorena 1978.

U četvrtak je objavljeno da je pronađena 751 neoznačena grobnica u bivšoj rezidencijalnoj školi u Saskatčeanu kojom je isto tako upravljala Rimokatolička crkva.

Smrti u kanadskim obaveznim internatima dobrim dijelom su posljedica loših zdravstvenih uslova unutra. Studenti su često bili smješteni u loše izgrađenim, slabo grijanim i nehigijenskim objektima.

Između 1863. i 1998. godine više od 150 000 autohtone djece oduzeto je od njihovih porodica i smješteno u ove škole širom Kanade.

Komisija pokrenuta 2008. godine da bi dokumentovala uticaj ovog sistema otkrila je da se veliki broj autohtone djece nikada nije vratio u svoje matične zajednice. Značajni izvještaj komisije kaže da je ta praksa predstavljala kulturni genocid.

Kanadska vlada se i službeno izvinila zbog sistema.

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...