U Doboju u srijedu akademija povodom sjećanja na stradanje Srba u dobojskom logoru FOTO

U Doboju će u srijedu, 27. decembra, biti održana svečana akademija povodom 108 godina od stradanja 45.791 Srbina interniranog u austrougarski logor u Doboju tokom Prvog svjetskog rata.

To je bio prvi koncentracioni logor u modernoj Evropi 20. vijeka, čije stradalnike je Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve proglasio novomučenicima Eparhije zvorničko-tuzlanske.

Akademiju, koju organizuju dobojski Spomen-hram Svetih apostola Petra i Pavla, Medicinska škola i Gradska uprava, počinje u 14.00 časova u amfiteatru gradskog Administrativnog centra /bivši objekat Slobomir P Univerziteta/ u Ulici Svetog Save.

Profesor pravoslavne vjeronauke u Medicinskoj školi đakon Vlado Mojević rekao je Srni da obilježavanje 108 godina od osnivanja dobojskog logora ima za cilj da podstakne građane i prvenstveno učenike srednjih škola da čuvaju i njeguje istoriju o najvećem srpskom stratištu tokom Prvog svjetskog rata o kome se vrlo malo zna i koje još nije u dovoljnoj mjeri istraženo.

“Od ove godine i ubuduće svakog 27. decembra biće organizovana svečana akademija u znak sjećanja na stradalnike dobojskog logora za Srbe koji je osnovan 27. decembra 1915. godine i bio u funkciji do 5. jula 1917. godine”, izjavio je Mojević.

On je najavio da će na svečanoj akademiji biti održan istorijski čas, a učestvovaće i dramska i istorijska sekcija Medicinske škole, uz nastup Dječijeg crkvenog hora “Javor”.

Na dan obilježavanja, ujutro od 9.00 časova predviđeno je služenje Svete liturgije u Spomen-hramu Svetih apostola Petra i Pavla.

“S obzirom da je Sveti arhijerejski sabor u Beogradu prošle godine proglasio Svetim mučenike Eparhije zvorničko-tuzlanske, među njima i stradale u dobojskom logoru, Mojević kaže da od ove godine neće biti služen parastos kod spomen-kosturnice u sklopu hrama već rezanje slavskog kolača, jer se mučenicima molimo kao svetiteljima koji su stradali za Hrista”, rekao je Mojević.

Mojević za dobojski logor kaže da je prvi koncentracioni logor u modernoj Evropi 20. vijeka koji je austrougarska osnovala kako bi radi lakše kontrole prostora sa Srbijom stvorila tampon zonu između Srba s obje strane Drine, u koji su internirani Srbi sa područja Podrinja, Romanije i Crne Gore i u kojem je 12.000 njih stradalo.

Dobojski koncentracioni logor, Foto: in4s.net

“Nažalost, taj broj nije konačan jer se o logoru vrlo malo govorilo i nadam se da smo akademijom pokrenili ozbiljniju priču za dalja istraživanja”, naglasio je Mojević.

Spomen-hram Svetih apostola Petra i Pavla građen je od 1931. do 1937. godine pod pokroviteljstvom rukovodstva Kraljevine Jugoslavije, a kao zadužbina Srba sa svih prostora u pomen srpskim žrtvama austougarskog režima postradalih u dobojskom logoru od 1915. do 1917. godine.

Uz spomen-hram podignuta je spomen-kosturnica u kojoj je sahranjeno 5.000 srpskih žrtava iz masovnih grobnica oko Doboja.

“Oni su činili jednu cjelinu sve do početka Drugog svjetskog rata kada je Crkvi oduzeto zemljište spomen-kosturnice”, naveo je Mojević.

Spomen-kompleks je 18. septembra 1938. godine osveštao Njegova svetost patrijarh srpski Gavrilo /Dožić/, a već 31. decembra iste godine održan je Svesrpski sabor.

Tokom Drugog svjetskog rata, zahvaljujući Eleni Pulfer, spriječena je namjera ustaša da se crkva minira i ona je pretvorena u vojni magacin, dok je spomen-kosturnica uništena.

Spomen-kosturnica je obnovljena 1954. godine bez krsnog znamenja. Krst je vraćen nakon osnivanja Republike Srpske.

Prvi podaci o dobojskom logoru predočeni su tek u “Spomenici posvećenoj mučenicima i žrtvama dobojske internacije iz svjetskog rata 1915/16.”, koja je urađena prilikom osveštanja spomenika 1938. godine.

Prema podacima iz knjige “Dobojski logor” autora Dušana Paravca, pisane na osnovu crkvenih dokumenata i izjava preživjelih logoraša, austrougarski logor bio je na prostoru sadašnje Željezničke stanice u Doboju, a zarobljeni Srbi bili su smješteni u drvenim barakama u kojima su prethodno konji austrougarske vojske uginuli od zarazne bolesti sakagije.

U logor je do 5. jula 1917. godine interniran 45.791 Srbin, među kojima 16.673 muškarca i 16.996 žena i djece iz BiH, te 12.122 srpska vojnika i jedan broj starijih ljudi, žena i djece iz Srbije i Crne Gore, od kojih je oko 12.000 stradalo

Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova uvrstio je internaciju Srba u dobojski logor u kalendar značajnih događaja.

/RTRS/

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...