U Doboju održana Akademija povodom sjećanja na stradanje 45.791 srpskih interniraca

ДОБОЈ, 27. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - У Добоју је одржана Свечана академија поводом 108 година од страдање 45.791 Србина интернираног у аустроугарски логор у Добоју током Првог свјетског рата, који је и први концентрациони логор у модерној Европи у 20. вијеку.

U Doboju je održana Svečana akademija povodom 108 godina od stradanje 45.791 Srbina interniranog u austrougarski logor u Doboju tokom Prvog svjetskog rata, koji je i prvi koncentracioni logor u modernoj Evropi u 20. vijeku.

Akademiju je organizovala Medicinska škola u Doboju uz podršku sveštenstva dobojskog Spomen-hrama Svetih apostola Petra i Pavla i Gradske uprave Doboj.

Profesor pravoslavne vjeronauke u Medicinskoj školi đakon Vlado Mojević održao je istorijski čas s ciljem da podstakne građane i prvenstveno učenike srednjih škola da čuvaju i njeguju istoriju o najvećem srpskom stratištu tokom Prvog svjetskog rata o kome se vrlo malo zna i koje još uvijek nije u dovoljnoj mjeri istraženo.

Tokom besjede Mojević je naveo da je Doboj, od varoši koja se tek počela razvijati, od 27. decembra 1915. godine postao najveće srpsko stratište i gubilište.

“Austrougarska je formirala prvi koncetracioni logor u modernoj Evropi, isključivo namijenjen za Srbe koji su dovođeni iz pograničnih dijelova BiH i Srbije kako bi se razdvojili Srbi sa obje strane Drine, na način da nije biran ni uzrast ni pol”, kaže Mojević.

On je naveo podatak da je samo u aprilu 1916. godine umrlo i glađu izmučeno 643 djece.

Mojević je najavio da će svakog 27. decembra biti organizovana svečana akademija u znak sjećanja na stradalnike dobojskog logora za Srbe koji je osnovan 27. decembra 1915. godine i bio u funkciji do 5. jula 1917. godine.

Na svečanoj akademiji, koja je održan u amfiteatru Administrativnog centra grada, učestvovale su dramska i istorijska sekcija Medicinske škole, uz nastup Dječijeg crkvenog hora “Javor”.

Stradalnike u dobojskom logoru je Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve proglasio novomučenicima Eparhije zvorničko-tuzlanske.

Na molbu i inicijativu profesora pravoslavne vjeronauke Vlade Mojevića uz podršku direktora Medicinske škole Milene Damjanović, Republički pedagoški zavod Republike Srpske donio je odluku da se svakog 27. decembra u svim srednjim i osnovnim školama Republike Srpske posveti jedan čas na uspomenu o stradanju Srba u Dobojskom logoru 1915-1917. godine.

Preporuka je da škole u plan izleta i ekskurzija mogu uvrstiti posjetu Spomen-kompleks u hramu Svetih apostola Petra i Pavla i spomen-kosturnicu koji su podignuti u spomen ovim stradalim mučenicima.

Spomen-hram Svetih apostola Petra i Pavla građen je od 1931. do 1937. godine pod pokroviteljstvom rukovodstva Kraljevine Jugoslavije, a kao zadužbina Srba sa svih prostora u pomen srpskim žrtvama austougarskog režima postradalih u dobojskom logoru od 1915. do 1917. godine.

Uz spomen-hram podignuta je spomen-kosturnica u kojoj je sahranjeno 5.000 srpskih žrtava iz masovnih grobnica oko Doboja.

Spomen-kompleks je 18. septembra 1938. godine osveštao NJegova svetost patrijarh srpski Gavrilo /Dožić/, a već 31. decembra iste godine održan je Svesrpski sabor.

Tokom Drugog svjetskog rata, zahvaljujući Eleni Pulfer, spriječena je namjera ustaša da se crkva minira i ona je pretvorena u vojni magacin, dok je spomen-kosturnica uništena.

Spomen-kosturnica je obnovljena 1954. godine bez krsnog znamenja. Krst je vraćen nakon osnivanja Republike Srpske.

Prvi podaci o dobojskom logoru predočeni su tek u “Spomenici posvećenoj mučenicima i žrtvama dobojske internacije iz svjetskog rata 1915/16.”, koja je urađena prilikom osveštanja spomenika 1938. godine.

Prema podacima iz knjige “Dobojski logor” autora Dušana Paravca, pisane na osnovu crkvenih dokumenata i izjava preživjelih logoraša, austrougarski logor bio je na prostoru sadašnje Željezničke stanice u Doboju, a zarobljeni Srbi bili su smješteni u drvenim barakama u kojima su prethodno konji austrougarske vojske uginuli od zarazne bolesti sakagije.

U logor je do 5. jula 1917. godine interniran 45.791 Srbin, među kojima 16.673 muškarca i 16.996 žena i djece iz BiH, te 12.122 srpska vojnika i jedan broj starijih ljudi, žena i djece iz Srbije i Crne Gore, od kojih je oko 12.000 stradalo

Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova uvrstio je internaciju Srba u dobojski logor u kalendar značajnih događaja.

/SRNA/

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...