U dobojskom Domu zdravlja u sklopu obilježavanja 1. aprila Međunarodnog dana borbe protiv alkoholizma održan je okrugli sto pod nazivom „Alkohol, put od rizičnog pijenja do dijagnoze i liječenja”.
Postoje količine alkohola koje mogu da se unesu u organizam i smatraju se odgovornim, kažu stručnjaci. To su dva standardna pića za muškarce, jedno za žene i ispod jednog za osobe starije od 65 godina. Jedno standarno piće je npr. 100 ml vina, malo pivo od 250 ml ili 30 ml žestokog pića. Sve preko toga prerasta u rizično pijenje.
Nakon identifikacije rizičnog pijenja uspostavlja se dijagnoza alholizma nakon laboratorijskih parametara, fizičkog i psihijatrijskog pregleda. Za razvoj alkolizma potrebno je deset i više godina. Kada se uspostavi dijagnoza počinje sistemska porodična terapija koja je veoma iscrpljujuća.
Alkoholizam se ne može izliječiti, već se zaliječuje. Nužnost u borbi protiv alkoholizma je apstinencija, za koju nekada potrebno i do pola godine. Nakon dvije godine terapije može se reći za alkoholičara da je priliječen. U toku liječenja najbitnija je saradnja porodice.
Nakon terapije u produženim grupama oko šest mjeseci se prate pacijenti kako reaguju na pozitivne promjene, a onda postaju dio Kluba liječenih alkoholičara gdje se radi rehabilitacija koirisnika, njihova integracija u društvo i jačanje, motivacija i održavanje apstinencije od alkohola, Klub postoji od 2012. godine i uvijek je od 20 do 30 aktivnih.
Važnu ulogu u otkrivanju, dijagnostici i liječenju oboljelih od alkoholne bolesti imaju porodični ljekari. Iskustva pokazuju da porodičnom ljekaru pratnja najčešće otkriva da pacijent ima problem sa alkoholom.
Štetne su posljedice alkoholizma. Prije svega po zdravlje, porodicu, pa i posao. Odlazak ljekaru rijekto je dobrovoljan.
Prema podacima Centra za zaštitu mentalnog zdravlja Doboj starosna dob je pomjerena, pa je sve više mladih koji sa 13 godina uveliko piju.
/RTV Doboj/