U Banjaluci Dan Vojske Republike Srpske – obratili se Dodik, Cvijanović, Goganović… FOTO/VIDEO

Predajom raporta srpskom članu Predsjedništva BiH Željki Cvijanović, u banjalučkoj kasarni Kozara, počela je centralna svečanost povodom obilježavanja 12. maja Dana Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH.

Svečanosti prisustvuju i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, Sreten Milošević, komandant Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, premijer Radovan Višković, ministri u Vladi RS, zamjenik ministra odbrane BiH Aleksandar Goganović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, te mnogobrojni gosti iz Srpske, Srbije, generali Oružanih snaga BiH…

Sreten Milošević, komandant Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, čestitao je Dan Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka.

“Sa ponosom se sjećamo odluke tadašnje Skupštine Republike srpskog naroda u BiH, koja je proglasila nastanak Vojske Republike Srpske. Ona nije bila mirnodropska snaga niti je tako nešto predviđala ali je nastala kao potreba da se zaštiti srpski narod i stvori Republika Srpska. VRS ne smijemo zaboraviti i na nama je da to prenesemo na naše potomke”, poručio je Milošević.

Podsjetio je da je prije 19 godina nastao Treći pješadijski (Republika Srpska) puk kao nastavak identiteta na kome je počivala Vojska Republike Srpske.

“Na nama je da mlađim i budućim generacijama obezbijedimo mir i stabilnost, i čvrsto smo opredijeljeni da nastavimo baštiniti ono što je imala VRS”, kazao je Milošević.

Cvijanović: Želimo da živimo za Republiku Srpsku

Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH, naglasila je da je 12. maj 1992. jedan od najvažnijih datuma u istoriji Republike Srpske.

“Nismo željeli rat, on nam je nametnut”, kazala je Cvijanović, te podsjetila da je sve počelo u Sarajevu, a završilo se zločinom u Sijekovcu.

“U tim okolnostima nastala je Vojska Republike Srpske, sastavljena od običnog naroda, kako bi spriječili da im se ponove masovna stradanja i genodic pet decenija ranije. Iz današnje perspektive, izgleda da nam taj otpor nikada nisu oprostili, te da budemo svoji na svome”, poručila je ona.

Kazala je da pritisci na Republiku Srpsku traju i sada, poput namjere da se uzme imovina ili reakcija stranog nepriznatog i lažnog ambasadora.

“Bez obzira na sve nepravde i licemjerja kojim smo izloženi, opredeljeni smo miru i sve ono što želimo sebi, želimo i drugima, a što ne želimo sebi ne želimo ni drugima”, rekla je Cvijanovićeva, te dodala:

“Dok neki iz Sarajeva poručuju da jedva čekaju da poginu za BiH, mi kažemo da želimo da živimo za Republiku Srpsku”.

Dodik: Mi nismo štap i šargarepa

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, zahvalio je svim prisutnim na obilježavanju Dana Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka.

Podsjetio da je da 12. maja te 1992. donesen u Banjaluci Zakon o vojsci i formiranju Vojske Republike Srpske.

“Čast mi je što sam bio tu tog dana i što sam učestvovao. Srpska je stvorena da bi se sačuvala sloboda srpskih naroda, ali i slobodi drugih naroda koji su ovdje bili i koji sada ovdje jesu i nama je da to uvijek obezbijedimo”, rekao je Dodik.

Podsjetio je da je borba za samostalnost Republike Srpske počela 9. januara 1992.

“Bili su to dani mira, kada smo vjerovali da ćemo biti nezavisni, ali političkim putem. A onda je to prešlo njihovom odlukom u krvavi sukob u kome je stradalo 34.000 pripadnika srpskog naroda”, naveo je Dodik.

“Mi smo u zajednicu BiH unijeli naše slobode ali se taj Dejtonski sporazum još od dana potpisa ruši do dana današnjeg gdje je namjera da se razvlasti Republika Srpska. Kao da se ništa nije promijenilo, i dalje se stranci, Nijemci miješaju u sve, žele da upravljaju svime. Sve se ponavlja kao u Prvom svJetskom ratu”, naglasio je Dodik.

Rekao je da često razmišlja o tome u čemu je snaga Republike Srpske, sa malim brojem stanovnika, sa malim resursima.

“Snaga je u slobodi ovog naroda u Srpskoj. Danas kada se borimo za naša stečena prava iz međunarodnih ugovora, na pameti su nam naši stradali, naša prava i naša budućnost”, rekao je Dodik.

On je još jednom poručio da je BiH održiva samo u formi Dejtona, ali da međunarodni faktor želi da to uruši.

“Naš jedini zadatak je Republika Srpska. Danas situacija u BiH čini se da nije najidealnija ali nije tako. Republika Srpska nema ni želju niti gradi potencijal za rat, ali Srpska i dalje gradi činjenicu da smo trajno nezadovoljni jer smo u BiH. Nas ne interesuje BiH kao unitarna, a jedini način da preživi Republika Srpska je da ne dozvoli tu unitarizaciju. Nemamo nikakve iluzije da smo smetnja i da oni žele da nestanemo, ali moraju da znaju da mi na to nećemo pristati. Mi nismo ono što zovu štap i šargarepa”, poručio je Dodik.

“Republika Srpska je naš zavjet, neka živi sloboda koju želimo za svakoga. Živjela Republika Srpska i Živjela Srbija”, rekao je Dodik na kraju govora.

Aleksandar Goganović, zamjenik ministra odbrane BiH, poručio je  da sa istorijske distance danas možemo svedočiti da je formiranje VRS bila dobra odluka, jer bi u suprotnom srpski narod bio sveden na statističku grešku. 

“U miru da gradimo bolju budućnost, gdje ima mjesta za sve oni kojima mi kao narod ne smetamo. Naše opredeljenje je dosljedno poštovanje međunarodnih sporazuma, prije svih Dejtonskog koji definiše BiH od dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Ali Republika Srpska mora biti naša prva i posljednja misao gdje god bili”, istakao je Goganović. 

Goganović je naveo da aktuelni Zakon o odbrani BiH definiše postojanje Trećeg pješadijskog puka.

“Danas u OS BiH postoji oko 3.000 pripadnika iz reda srpskog naroda. A oni i dalje znaju odakle dolaze”, rekao je Goganović.

Prije početka svečanosti, služen je parastos poginulim borcima i civilnim žrtvama Odbrambeno-otadžbinskog rata, a nakon toga su položeni vijenci na spomen obilježje.

Ovaj događaj organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Podsjetimo, kroz Vojsku Republike Srpske tokom prethodnog rata, prošlo je 210.000 boraca, a njih 23.801 je izgubilo život.

Vojska Republike Srpske prestala je da postoji 1. januara 2006. godine, kada je ušla u sastav Oružanih snaga BiH.

/Nezavisne/

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...