Tihi ubica srčanog udara: Evo koliko vremena imate prije nego što vam ozbiljno zapreti smrt

srčani-udar

Izvor: net.hr

Pacijenti koji dožive srčani udar ne bi trebalo da pomisle da su simptomi koje osjećaju zapravo lažni alarm

Kada se simptomi srčanog udara javljaju postepeno i ne uslijede nakon nekoga većeg napora, retko koji pacijent se obrati doktoru, zaključili su američki naučnici.

Od 474 američkih pacijenata koji su se obratili službi hitne pomoći sa opasnim smanjenjem dotoka krvi u srčani mišić, onima čiji su se simptomi javljali postepeno trebalo je šest sati duže nego što se preporučuje da pozovu pomoć i stignu do bolnice, ustanovili su američki lekari.

Podsjetili su da zbog prekida dotoka krvi u srčani mišić srčane stanice počinju da izumiru, a pacijent osjeća snažniju ili slabiju bol u prsima. Naime, takve postupne simptome nisu prepoznali niti su ih ozbiljno shvatili, premda su razmišljali o tomu da pozovu službu hitne pomoći.

Kod iznenadnog srčanog udara pacijenti od samog početka osjećaju vrlo jake bolove u predelu grudnog koša. Ali simptomi postepenog napada mogu da ne upućuju na srčani udar, napominju autori.

Green Spa – za brz rezultat – minus 6 cm na struku za 30 dana

Ne ignorišite simptome

To su obično osećaj blage nelagode u sredini grudnog koša koji traje nekoliko minuta ili nestane pa se opet pojavi, bol u jednoj ili obje ruke, u predjelu leđa, vrata, trbušne šupljine, kratak dah, te simptomi koje obično ne osjećate, poput iznenadnog naleta hladnog znoja, mučnine, nesvjestice, umora cijelog tela ili neobjašnjivog osjećaja da će sve propasti.

“Pacijenti koji dožive srčani udar ne bi trebalo da pomisle da su simptomi koje osjećaju zapravo lažni alarm”, rekla je dr Sahereh Mirzaei , inače i autorka studije “Nazovite 194 i što brže dođite do službe za hitnu pomoć.”

Autori su analizirali podatke o pacijentima koji su učestvovali u većem istraživanju. Rezultati njihove analize fokusirali su se na 343 muškarca i 131 ženu, u dobi od 29 do 93 godine.

Gotovo polovina ima postupne simptome

Oni su zbog zdravstvenih problema bili primljeni na odeljenje hitne službe u najbližim bolnicama, a kasnije se potvrdilo da je reč o akutnom koronarnom sindromu – iznenadnom smanjenju dotoka krvi u srčani mišić.

Gotovo polovina ispitanika, njih oko 44 odsto, prijavila je postepene simptome srčanog udara, a ostali iznenadne. Zanimljivo da je polovini ispitanika trebalo četiri sata ili više da se jave službi hitne pomoći.

Atipična slika srčanog udara bila je češća kod mlađih bolesnika, u dobi od 35 do 40 godina ili starijih, iznad 75 godina, kao i kod bolesnika sa šećernom bolešću, posebno kod žena.

Related posts

Volkswagen najavio električni automobil od samo 20.000 evra

Mel Gibson najavio nastavak “Stradanja Hristovog” VIDEO

Džud Lo u filmu “Čarobnjak iz Kremlja” glumiće Vladimira Putina

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...