Šta novi izvještaj MMF-a znači za BiH

Međunarodni monetarni fond objavio je ove sedmice “update” svoje prognoze kretanja globalne ekonomije. Iako se u novom izvještaju ne spominje BiH niti je izvršeno ažuriranje procjene rasta, odnosno pada BDP-a naše zemlje, dokument obiluje podacima koji ukazuju da će situacija i u BiH biti gora nego što se mislilo.

MMF je, naime, u aprilu prognozirao da će globalna ekonomija pasti za 3 posto ove godine, dok je za BiH tada predviđen pad od 5 posto u 2020.

No, sada ova finansijska institucija predviđa da će globalni pad biti čak 4,9 posto. U novom izvještaju se jasno navodi da će uticaj pandemije na skoro sve zemlje svijeta biti mnogo veći nego što se mislilo a da će oporavak biti sporiji, odnosno dugotrajniji.

Novi izvještaj MMF je nazvao “Kriza kao nijedna druga, neizvjestan oporavak”.

Za razliku od aprilskog izvještaja u kojem su navedene tačne procjene za svaku zemlju, u junskom izvještaju iznesene su samo procjene za 15-ak ključnih država svijeta i one su mnogo lošije od onih aprilskih.

Dodatno pogoršanje situacije

Nema nikakve sumnje da pogoršano stanje i smanjeni izgledi znače da će i BiH doživjeti veći pad do 5 posto prognoziranih u aprilu, pogotovo s obzirom na to da je u našoj zemlji došlo do rasta broja slučajeva zaraze, što se direktno odražava na ekonomiju (kroz smanjenu potrošnju i investiranje, manje putovanja itd).

S druge strane, mjere koje su poduzimale vlasti na svim nivoima kao pomoć privredi bile su veoma skromnog dometa.

Osim toga, u novom izvještaju MMF-a su smanjene prognoze rasta za ključne trgovinske partnere BiH. Predviđanja za Njemačku sada su pad od 7,8 posto BDP-a u 2020, za razliku od 7 posto iz aprilskog izvještaja.

MMF sada predviđa da će italijanska ekonomija u ovoj godini pasti za čak 12,8 posto, što je 3,7 posto lošije nego u predviđanjima iz aprila. Italija i Njemačka, sa Hrvatskom i Srbijom, čine četiri ključna trgovinska partnera BiH.  

MMF u junskom izvještaju prognozirao još veći pad ekonomije ključnih partnera BiH

Dodatno pogoršanje ekonomije u našim ključnim partnerima direktno će uticati na dodatni pad izvoza iz naše zemlje, pa samim tim i do dodatnog pada BDP-a BiH.

Dakle, izvještaj MMF-a, iako se BiH u njemu ne spominje, trebao bi poslužiti kao dodatni alarm vlastima da će situacija biti gora još nego što se ranije mislilo i da hitno moraju poduzeti dodatne mjere pomoći privredi.  

G. Mrkić, biznisinfo.ba

Related posts

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

Očekivanja od Trampa gurnula Bitkoin prvi put u istoriji preko 100.000 dolara

Vidović: Budžet RS za narednu godinu – 6,070 milijardi KM

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...