Španija ubjedljiva protiv Hrvatske, Italijani do 3 boda protiv Albanije

euro 2024 grupa b prvo kolo španija hrvatska italija albanija

Fudbalska reprezentacija Hrvatske poražena je u Berlinu od Španije rezultatom 3:0, a utakmica je rezultatski riješena već u prvom poluvremenu u korist “crvene furije”.

Bio je ovo prvi meč grupe B na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj, a “kockasti” su njemačku turneju na Olimpijskom stadionu započeli katastrofalno.

Iako je prva polovina prvog poluvremana izgledala kao egal u ispitivanju snaga, odbrana selekcije Zlatka Dalića “pukla” je nakon skoro pola sata igre.

Španija je povela u 29. minutu 1:0 pogotkom Alvara Morate kome je pravovremeno dodavanje uputio Ruiz, a centarfor Španije je loptu rutinski smjestio u mrežu Hrvatske.

Četiri minuta kasnije “crvena furija” postiže još jedan pogodak. Nakon par dodavanja, Ruiz je potegao šut kao iz topa i  “pocijepao” mrežu hrvatskog golmana Dominika Livakovića.

U drugom minutu sudijske nadoknade Španija povećava prednost na 3:0. Jamal, koji je postao i najmlađi igrač u istoriji evropskih prvenstava, ubacio je nakon skraćenog kornera, a Daniel Karvahal je ostao sam na petercu i matirao nemoćnog Livakovića.

Kada je djelovalo da Hrvatska u ovoj utakmici nema više šta da traži, u 77. minutu dosuđen joj je penal, što je bio tračak nade da ublaži današnji poraz u Berlinu.

Bruno Petković je izborio taj jedanaesterac, te je odlučeno da on šutira sa bijele tačke,  ali mu je golman Španije odbranio kazneni udarac. Međutim, nakon parade Simona lopta opet dolazi do napadača Hrvatske koji trese mrežu Španije, ali nakon asistencije VAR sistema taj pogodak je poništen zbog ofsajda i rezultat je ostao 3:0. Naime, nakon komunikacije s VAR sobom sudija je procijenio kako je Perišić prerano utrčao i gol je ponišen.

Do kraja meča mreže su mirovale i Španci su upisali tri vrijedna boda, a Hrvatsku će u narednom kolu igrati protiv Albanije gdje mora doći do bodova ukoliko želi ostati u igri za nokaut fazu Evropskog prvenstva.

Italijani “okrenuli” Albance

Fudbalska reprezentacija Italije pobjedom je otvorila Evropsko prvenstvo u Njemačkoj.

Branitelj titule je večeras u Dortmundu u okviru grupe B savladao selekciju Albanije sa 2:1. Azuri su ovim trijumfom već sada napravili ogroman korak ka osmini finala, dok će Albanci morati iznenaditi Hrvatsku ili Španiju ukoliko žele u nokaut fazu.

Utakmica je počela na spektakularan način. Reprezentacija Albanije povela je protiv Italije u 23. sekundi, što je najbrži gol u istoriji Evropskih prvenstva. Bila je to nevjerovatna greška Federika Di Marka koji je prilikom izvođenja autu uposlio Nedima Bajramija koji je zakucao loptu iza leđa Đanluiđi Donarume. Prethodni rekorder bio je Rus Dmitri Kiričenko koji je 2004. godine protiv Grčke postigao gol poslije jednog minuta i sedam sekundi..

Taj pogodak kao da je naljutio šampione Evrope. „Azuri“ su se brzo oporavili od šoka. Već u drugoj minuti Pelegrini je mogao do poravnanja, ali je šutirao preko gola. Pritisak je ipak urodio plodom u 11. minuti. Pelegrini je sjajno centirao, a na drugoj stativi je bio Alesandro Batoni koji pogađa mrežu Strakoše.

Četa Lućijana Spaletija nije stala na tome. Već u 16. minuti bilo je 2:1. Na jedan odbijanac sjajno reaguje Nikolo Barela i majstorski pogađa mrežu Albanaca. Veznjak Intera je u posljednje vrijeme bio povrijeđen, a večeras je još jednom pokazao koliko znači ovoj selekciji. U nastavku nešto mirnija igre, s tim da je Italija u potpunosti imala kontrolu igre.

U 33. minuti velika šansa za Italiju, ali Fratesi majstoriski pokušava, ali ispriječila se stativa. U 40. minuti Skamaka u novoj šansi, ali ovaj put golman Albanije izlazi kao pobjednik.

U nastavku mnogo manje uzbuđenja. Tek u 60. minuti Federiko Kjeza lukavo gađa, ali samo pored gola. Do kraja Italija je u svom stilu održavala stečenu prednost, dok je Albanija tek 90. minuti zaprijetila. Manaj je imao najbolju šansu za Albaniju, probacio je Donarumu, ali lopta je otišla ipak pored gola. Na kraju zaslužena pobjeda aktuelnog šampiona.

Drugo kolo na rasporedu je u srijedu i četvrtak, a prvo se sastaju Hrvatska – Albanija,  dan kasnije Španija – Italija.