Snizite holesterol prirodno

Konzumacija grožđa smanjuje nivo holesterola, što može pomoći u sprečavanju srčanih i moždanih udara, pokazala je nova studija. Naučnici u Kaliforniji davali su učesnicima 46 grama dnevno grožđa u prahu, što je ekvivalent dvije porcije grožđa.

Konzumiranje grožđa značajno je povećalo raznovrsnost bakterija u crijevima, što se smatra neophodnim za jak imunološki sistem, otkrili su stručnjaci.

Pored toga, konzumiranje grožđa je smanjilo nivo holesterola, supstance slične masti u našoj krvi koja može začepiti arterije i dovesti do srčanih oboljenja.

Takođe je utvrđeno da konzumiranje grožđa smanjuje nivoe žučnih kiselina, koje igraju važnu ulogu u metabolizmu ili preradi holesterola.

Odavno je poznato da grožđe sadrži antioksidante zvane polifenoli. To su organska jedinjenja koja su prirodno prisutna u biljkama, a koja održavaju krvne sudove zdravim i fleksibilnim za dobru cirkulaciju.

Polifenoli i druge fitohemikalije takođe mogu da pomognu u kontroli nivoa šećera u krvi i krvnog pritiska, kao i da smanje hroničnu upalu, još jedan faktor rizika za srčana oboljenja.

Šta je otkriveno u studiji?

Za ovu studiju naučnici su analizirali trilione mikroorganizama učesnika na osnovu njihovih uzoraka stolice. Ukupno 19 zdravih subjekata je četiri nedjelje konzumiralo ishranu s malo polifenola i vlakana.

Sljedeće četiri nedjelje davali su im 46 grama praha grožđa dnevno, dok su nastavili da konzumiraju ishranu s malo vlakana i polifenola. Uzorci stolice i urina su prikupljeni prije i na kraju perioda dodavanja praha grožđa. Poslije četiri nedjelje konzumiranja grožđa došlo je do povećanja mikrobne raznovrsnosti mjerene Šenonovim indeksom, uobičajenim alatom za mjerenje raznolikosti vrsta.

Namirnice koje još pomažu

Povrće – Nema sumnje u to da je hranjivo, antiinflamatorno povrće jedno od najjačih antioksidativnih namirnica. Sadrže visoke koncentracije fitohemikalija koji se bore protiv oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, usporavaju proces starenja i održavaju arterije fleksibilnim i zdravim. Zeleno povrće, poput špinata i kelja, sadrži veoma malo kalorija, ali nudi zaštitu od srčanog udara (infarkt miokarda), pomažući zidovima arterije da se odbrane od “nagrizanja” holesterola.

Orašasti plodovi – Orašasti plodovi svih vrsta čine izvor zdravih polunezasićenih i mononezasićenih masti. Oni takođe obezbjeđuju pristojnu količinu vlakana. Određeni orašasti plodovi, uključujući bademe, posebno su bogati antioksidativnim flavonoidima, jedinjenjem na bazi biljke, koji poboljšavaju zdravlje arterija i smanjuju pojavu ateroskleroze. Studije pokazuju da orašasti plodovi imaju “loš” efekat na LDL holesterol, naročito kod osoba s visokim holesterolom i dijabetesom.

Čia i laneno sjeme – Laneno sjeme je veoma korisno, danas je pretstavljeno kao najbogatiji izvor biljnih omega-3 masnih kiselina, poznatih kao alfa-linolenska kiselina (ALA). Oni se takođe rangiraju kao broj jedan u balansiranju samih hormona. I čia i laneno sjeme su izuzetno bogati rastvorljivim i nerastvorljivim vlaknima, koji učestvuju u detoksikaciji i čišćenju organizma i mogu pomoći prilikom gubitka težine. Sadržaj rastvorljivih vlakana pomaže u zadržavanju masti i holesterola u digestivnom sistemu tako da se ne mogu apsorbovati u velikim količinama.

Related posts

Fotografija oka otkriva autizam

Jedna od osnovnih funkcija sna je čišćenje memorije; Više sna dovodi do zaboravljanja nepotrebnih stvari

RUSKA SALATA – Iz moje kuhinje by Muki

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...