SLIJEDE JOŠ OŠTRIJE MJERE Srpska uvodi vanredno stanje, a evo šta to KONKRETNO ZNAČI

Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH iz RS, rekao je da će uvođenjem vanrednog stanja u Srpskoj omogućiti, između ostalog, brže donošenje odluka i uredbi sa zakonskom snagom, a sve s ciljem efikasnije borbe protiv virusa korona.

Narodna skupština će u subotu donijeti odluku o proglašenju vanrednog stanja u Republici Srpskoj, najavio je srpski član Predsjedništva BiH i lider SNSD Milorad Dodik.

Ta formulacija sama po sebi zvuči ozbiljno, ali se postavlja pitanje kakav je razlika između vanrednog stanja i vanredne situacije koju je u Srpskoj proglasila Vlada, u cilju sprečavanja širenja virusa korona. Milorad Dodik je danas izjavio da vanredno stanje, između ostalog, znači i brže usvajanje zakona, a spomenuo je izmjenu Zakona o zaduženju, dugu i garancijama RS.

– Možemo pooštriti, povećati kazne za određena ponašanja. Učinićemo sve, niko ne treba da sumnja u to da smo odlučni da to dovedeno do kraja. Tek ćemo oko 1. maja napravitu presjek. Znači, u mjesecu koji dolazi mjere će biti još ostrije – rekao je Dodik.

U Ustavu RS vanredno stanje pominje se u nekoliko njegovih članova.

– Za vrijeme ratnog stanja, neposredne ratne opasnosti ili vanrednog stanja zakonom se može ograničiti raspolaganje ili utvrditi poseban način korišćenja dijela sredstava pravnih i fizičkih lica – piše u članu 56. Ustava.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

U članu 70. je navedeno da je za proglašenje ovakvog stanja u Srpskoj nadležna Narodna skupština.– Narodna skupština, u skladu sa Ustavom i zakonom, proglašava: Vanredno stanje za Republiku ili dio Republike u slučaju ugrožavanja bezbjednosti, usljed elementarnih nepogoda (poplava, zemljotresa i požara), prirodnih katastrofa, epidemija, povreda ljudskih prava i sloboda i normalnog funkcionisanja ustavnih organa Republike. Odredbe ovog člana se ne odnose na upotrebu vojske i druge mjere iz nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine – nalaže Ustav.

Istovremeno, u članu 81. spominju se nova ovlaštenja koja može da dobije predsjednik RS, u slučaju vanrednog stanja. Međutim, zbunjuje formulacija u kojoj se pominju institucije BiH.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Predsjednik Republike za vrijeme ratnog stanja i vanrednog stanja, kojeg proglase institucije Bosne i Hercegovine, ako Narodna skupština ne može da se sastane, na prijedlog Vlade ili po sopstvenoj inicijativi i nakon što sasluša mišljenje predsjednika Narodne skupštine, donosi uredbe sa zakonskom snagom i o pitanjima iz nadležnosti Narodne skupštine i imenuje i razrješava funkcionere, koje bira, odnosno imenuje i razrješava Narodna skupština. Ove uredbe odnosno odluke o imenovanju i razrješenju predsjednik Republike podnosi na potvrdu Narodnoj skupštini čim ona bude u mogućnosti da se sastane – piše u pomenutom članu Ustava.

Ovaj član je izmijenjen još jednim amandmanom u kome se pominje čak i mogućnost “obustave” pojedinih odredbi Ustava dok traje vanredno stanje.

Aktima Narodne skupštine, odnosno aktima predsjednika Republike ako Narodna skupština ne može da se sastane, za vrijeme ratnog stanja koje proglase institucije Bosne i Hercegovine i vanrednog stanja mogu se, izuzetno, dok to stanje traje, obustaviti pojedine odredbe Ustava koje se odnose na donošenje zakona, drugih propisa i opštih akata i preduzimanja mjera republičkih organa i na pojedine ljudske slobode i prava… mijenjati organizacija i ovlašćenja izvršnih, upravnih i pravosudnih organa i njihov personalni sastav, kao i teritorijalna organizacija u Republici – piše u Ustavu Srpske.

U RS je trenutno na snazi vanredna situacija.

Izvor srpskainfo.com

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...