Ni jednu proslavu na području Posavine i derventskog kraja nije moguće zamisliti bez šargije. Ovaj instrument od davnina je prisutan, a osnove sviranja u okviru škole šargije uče i najmlađi Dervenćani.
Bilo da je izrađena od trešnje, oraha, vrbe ili javora, šargija je neizostavan instrument na području Dervente. Gotovo da nema kuće u kojoj se šargija nije svirala, a znanje o sviranju ovog instrumenta često se prenosilo s koljena na koljeno. Tako je i Kristijan Drobilović već kao šestogodišnjak zavolio šargiju i njene zvuke. Danas osnove sviranja prenosi na mlađe generacije.
– Nismo vjerovali da će biti ovoliki broj zainteresovanih. Evo sad trenutno imamo oko 22 upisanih. Ove godine smo upisali osam novih članova, to su djeca koja već sviraju, ali su došli na nekakva uputstva, da im neke stvari razjasnimo i olakšamo – kaže Kristijan Drobilović, učitelj šargije.
Među polaznicima škole šargije je i jedanaestogodiši Stefan Mandić. Osnove sviranja uči na instrumentu starom 30 godina, kojeg je naslijedio od djeda.
– Moj djed je prije 32 godine kupio od Markovića, i sastoji se od kutle, repa, žice, perde, daske, čivije i konjić. Moj djed je pjevao, i to je mene zabavilo, pa sam ja htio da naučim da sviram – priča Mandić.
Zvuk šargije zavolio je i Đuro Kljajić. Često je slušao djeda kako svira, a već mjesec dana član je sekcije.
– Nije toliko teško ako se trudimo i za sad mi ne ide ništa teško – priča Đurić.
Među polaznicima škole šargije je i Luka Dragosavljević iz Korova kod Srpca. Nekada se ovaj instrument mnogo više svirao. Danas kaže, šargiju sviraju samo stariji mještani. Trudi se da umjetnost sviranje ovog instrumenta sačuva od zaborava.
– Na početku sam učio ritam, i kako se drži šargija. Onda smo svirali taj ritam. Ritam ide kad povučemo dvije žice, udarimo čvoku i povučemo sve žice, i to zvuči ovako – naglašava Luka Dragosavljević iz Korova kod Srpca.
Do instrumenta nije teško doći. Dva graditelja šargija rade u Derventi, dok po jedan svoju radionicu ima u Doboju i Tesliću. U zavisnosti od materijala šargije, mijenja se i zvuk.
– Izrađuje se od vrbe, javora, trešnje, oraha, može i od šljive sve zavisi. Sastoji se od kutle, daske, repa, čivija i žica. Drago je ljudima vidjeti kad mladi sviraju i čuvaju tradiciju – istakao je Deni Kvakić iz Lužana kod Dervente.
Osim vještine sviranja, na mlađe generacije preneseni su i običaji vezani za ovaj instrument.
– Uveče bez šargije nije moglo biti prelo, gdje su se igrala naša tardicionalna kola, pjevalo se u kolu. Često kažu da je zbor završavao razbijanjem šargije. Pored kazana kad se peče rakija, kad se peče pečenica za Božić, tako zvane radilje kad su se žene družile, takođe da su se ljudi sastajali, svirali i pjevali – dodao je Kristijan Drobilović.
Iako zborova i prela više nema, danas se šargija svira na svadbama i rođendanima. S obzirom na to da interesovanje za ovaj instrument decenijama ne jenjava, čini se da će šargiju u Posavini svirati i generacije koje dolaze.
/RTRS/