Real ponovo najbolji klub Evrope! VIDEO

real prvak evrope

Fudbaleri Real Madrida su novi prvaci Evrope nakon što su večeras u velikom finalu Lige šampiona na Vembliju savladali ekipu Borusije Dortmund rezultatom 1:0.

Real je tako 15. put u svojoj istoriji postao prvak Evrope, što je daleko najviše od svih klubova Starog kontineta. Posljednji put su prvaci bili prije dvije godine pa je ovo svojevrsni povratak “ušatog” trofeja u Madrid. Borusija je ostala na jednoj osvojenog Ligi prvaka, onoj iz 1997. godine.

Prvu veliku šansu na utakmici imala je Borusija u 14. minuti meča kada je Fulkrug proigrao Brandta koji je ipak loše zahvatio loptu i ona je otišla pored gola. Nije se Dortmund tu zaustavio budući da je Adejemi u 21. minuti mogao matirati Kurtou, ali ga je prilikom driblinga previše zaobišao pa je Real imao dosta sreće.

Muke za Real se tu nisu zaustavile jer je samo dvije minute kasnije Fulkrug pogodio stativu. Adejemi je potom u 28. minuti pucao žestoko, ali ga je Kurtoa zaustavio. Posljednju šansu prije odlaska na odmor Borusija je imala u 41. minuti kada je ponovo Sabicer natjerao Kurtou na dobru intervenciju.

Za razliku od prvog poluvremena, Real je znatno bolje ušao u nastavak meča. Prvo je Kros zaprijetio fantastičnim udarcem iz slobodnog udarca, a onda je udarac isprobao i Carvahal, ali je Kobel bio spreman. I Borusija je ponovo prijetila u nastavku, a blizu gola bili su u 63. minuti kada je Kurtoa ponovo bio na visini zadatka nakon udarca Fulkruga glavom.

A onda u 74. minuti Real dolazi u vodstvo. Kros je ubacio iz kornera, a Carvahal se ubacio na prvu stativu i glavom pospremio loptu u mrežu za veliko slavlje navijača madridskog kluba.

Imao je Real potom dvije dobre šanse da riješi utakmice preko Belingema i Krosa, ali se šokirana Borusija uspjela spasiti. Međutim, spasa im nije bilo sedam minuta prije kraja meča kada je Vinisius majstorski pogodio nakon proigravanja Belingema. Bio je to ujedno i kraj nadanja za njemački tim pa je moglo početi veliko slavlje Kraljevskog kluba koji se ko zna koji put ponovo vratio iz ponora i pokazao zašto je najveći klub na svijetu.