Čuveni virusolog Ana Gligić, šef laboratorije Instituta “Torlak” u vrijeme epidemije velikih boginja 1972. godine, preminula je jutros u Beogradu u 91. godini.
Gligićeva je bila jedna od junakinja borbe protiv posljednje evropske epidemije velikih boginja koja je na zimu i proleće 1972. godine pogodila SFR Jugoslaviju, pretežno Kosovo i Metohiju i Srbiju, po povratku Ibrahima Hotija iz okoline Đakovice sa hodočašća do Meke.
Virusolog Ana Gligić, specijalista medicinske mikrobiologije i viši naučni saradnik na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, rođena je 6. avgusta 1934. godine u slavonskom selu Ćeralije, kod Podravske Slatine, u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji.
Tokom Drugog svjetskog rata ostala je bez velikog broja članova porodice. Školovanje je započela u Virovitici, gdje je 1953. završila klasičnu gimnaziju, a 1959. diplomirala biologiju na Fakultetu za prirodne nauke i matematiku u Beogradu.
Godinu dana po diplomiranju zaposlila se kao pripravnik za virusologiju na Institutu za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”, a zatim je prešla u novoosnovani Institut za imunologiju i virusologiju “Torlak”.
U toku profesionalne karijere Gligićeva se stalno usavršavala, što je bilo ključno za razvoj jugoslovenske zdravstvene politike.
Svojevrstan značaj za stručni rast Jugoslavije imala je i njena obuka u inostranstvu, te je 1968. godine otišla na specijalizaciju za dijagnostiku velikih boginja u najprestižnije laboratorije Evrope, uključujući Londonski virusni referentni laboratorijum i Institut za poređenje tropske medicine u Minhenu.
NJena karijera je uključivala i istraživanja na jednom od najsmrtonosnijih virusa – virusu marburg koji je 1967. prva na svijetu izolovala i opisala.
Tokom osamdesetih i devedesetih godina 20. vijeka, Gligićeva se usmjerila na proučavanje hemoragičnih groznica.
Sa naučnim radom nastavila je i nakon penzionisanja, aktivno učestvujući u istraživanjima tokom pandemije virusa korona, gdje su njena stručnost i iskustvo bili od velike pomoći. Ona je stručnim savjetima upozoravala javnost na značaj vakcinacije i epidemiološke zaštite.
Bila je jedan od najvećih stručnjaka u oblasti mikrobiologije i virusologije u Srbiji i svijetu, a njen doprinos nauci i zdravstvu je ogroman.
/SRNA/