Prehlada i upala sinusa – kako ih razlikovati

Ako vam curi iz nosa, sigurno pretpostavljate da se radi o prehladi. No, ako stanje ne prestaje ili se osjećate još gore, možda je u pitanju upala sinusa.

Važno je da znate da, iako se mogu javiti slični simptomi, prehlada i upala sinusa su ustvari različite bolesti.

Lagana bol

Obična prehlada, tačnije virusna upala nazalne sluzokože i prednjeg dijela ždrijela, koju karakteriše izražena prehlada, kijanjem, osjećajem začepljenosti nosa i ušiju, suvoćom, stezanjem i laganim bolom u ždrijelu. Obično nisu prisutni opšti simptomi. Bolest počinje nakon inkubacije od jednog do tri dana i najčešće traje oko sedam dana, nakon čega dolazi do potpunog ozdravljenja.

Simptomi prehlade uključuju bolno grlo, curenje nosa, kašalj, kijanje, glavobolje i bol u tijelu. Upalu sinusa označava upala i oticanje sinusne sluznice, može biti bakterijska, virusna, čak i gljivična. Najučestaliji simptomi su pritisak u glavi i glavobolja, obilan iscjedak iz nosa, kod jačih upala povišena temperatura.

Detaljan pregled

Ako ima gnojnog sekreta to govori da se možda radi o bakterijskoj upali. Sukrvavi iscjedak iz nosa, takođe, govori o upali i treba detaljnije pregledati čitavu nosnu šupljinu.

Prema pisanju Američkog centra za alergije, astmu i imunologiju, simptomi upale sinusa uključuju postnazalno curenje, zelenu boju sluzi iz nosa, osjetljivost lica ispod očiju ili čela, bol u prednjem dijelu glave, bolni zubi, kašalj, temperatura, umor i loš zadah.

Kada ljekaru?

Stručnjaci savjetuju da sačekate sedam dana prije odlaska ljekaru. U tom vremenu probajte da se odmarate te rehidrirate. Ako se često nalazite u ovakvoj situaciji, stručnjaci savjetuju da posjetite otorinolaringologa kako iza tog čestog problema ne bi stajala neka bolest u pozadini.

Kako tretirati?

Nažalost, brzog lijeka za prehladu nema, ali je važno uzimati puno tečnosti i odmarati, te koristiti lijekove koje možete nabaviti bez recepta, ali oni neće uticati na tok bolesti jer prehladu uzrokuju virusi, a ne bakterije pa antibiotici neće pomoći.

Stručnjaci savjetuju da se koristi lijek poput ibuprofena kod temperature i boli, ali i kod zapušenog nosa. Med je jako dobar ako vas muči kašalj, sprejevi za nos će isto pomoći, ali i topla pileća supa koja će vas ugrijati.

Upale sinusa će često proći same od sebe, kažu stručnjaci CDC-a, ali ako vaša infekcija nikako ne prolazi i uzrokovana je bakterijom, možda ćete trebati antibiotike. Savjetuju i da isprobate sljedeće stvari kako biste olakšali stanje. Koristite sprej nekoliko dana te uzimajte antihistamine i isprobajte intranazalne kortikosteroide (sprej).

Preporučuje se i da ispirete nosnu šupljinu rastvorom od soli i vode.

Related posts

Više hrčete zimi? Evo kako da prestanete

Zašto je baš filter kafa najbolja za srce VIDEO

Vitamini za rast kose

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...