POSLJEDICE VIRUSA KORONA Oko 70 odsto radnika u turizmu i ugostiteljstvu OSTALO KOD KUĆE

Niko još nema zvaničan podatak koliko trenutno radnika u Republici Srpskoj ne može da obavlja svoje poslove i koliko je tačno poslovnh subjekata zatvoreno zbog epidemioloških mjera zbog virusa korona.

Poznato je da su zatvoreni kafići, restorani, svi butici i radnje, cvjećare, firzerski i kozmetički saloni i mnoge druge uslužne djelatnosti, a hoteli nemaju gostiju, iako mogu da rade.

Mogu da rade prodavnice sa robom široke potrošnje, odnosno one u kojima je dominatna prehrambena roba, te pekare i apoteke.

– Po mojim procjenama, oko 70 odsto zaposlenih u turizmu i ugostiteljstvu je u nekakvom nedifinisanom statusu, jer niko ne zna dokle će ovo da potraje. Neki zaposleni koriste pravo na odmor, neki su na bolovanju, a zapravo svi isčekuju potez države jer su ove grane najviše pogođene svugdje u svijetu – ističe za Srpskainfo Goran Savanović, predsjednik Sindikata  trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS.

Na poslu su zaposleni u banjsko-rekreativnim centrima, ali i tamo je, kako kaže, sve manje gostiju.Kaže da zaposleni u trgovinama prehrambenih proizvoda rade punom parom i da su svi zaposleni angažovani, uprkos što je radno vrijeme znatno skraćeno.

– I sve i jedan radnik ima stalno posla. Jedni su na kasama, drugi dovoze robu iz skladišta i redaju po rafama. Ti radnici su veoma izloženi riziku jer su u kontaktu svaki dan sa puno ljudi. Poslodavci se pridržavaju pravila i radnici imaju zaštitu, a vlasnik jednog trgovačkog lanca je na kasama stavio staklene pregrade između trgovaca i kupaca što je za svaku pohvalu – navodi Savanović.

Kaže da je po Zakonu o radu omogućeno da se radnici nagrade za rad u vanrednim okolnostima, ali nema naznaka da će to neki poslodavac i da uradi.

Po posljednjim podacima Zavoda za statistiku RS, u Srpskoj je ukupno zaposleno nešto više od 275.000 radnika. Od tog broja u trgovinama radi gotovo 18 odsto, odnosno nešto više od 49.000 radnika.

U djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane  zaposleno je više od 14.100 radnika, dok je u ostalim uslužnim djelatnostima zvanično registrovano više od 5.600 zaposlenih.

Tijana Grujić, srpskainfo.com

Related posts

DOBOJ KROZ ISTORIJU Akcija “2000 ruža za Tita”

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...