Počinje US Open, Đoković juri stotu titulu u karijeri i 25-ti gren slem

Novak Đoković US Open 2024

Posljednji grend slem u sezoni, US Open počinje danas mečom Čoinskog i Karbaljesa Baene. Novak Đoković juri svoju stotu titulu, petu na ovom grend slemu i rekordnu 25-tu u karijeri sa najvećih turnira.

Đokovićeva prva prepreka ka 100. tituli u karijeri biće Moldavac Radu Albot.

Istorija Otvorenog prvenstva Amerike

Istorija US Opena počinje 1881. godine, kada je prvi put održan kao Nacionalni teniski turnir. Prevashodno je bio namenjen muškarcima, a tek 1887. počelo je takmičnje u ženskoj konkurenciji. Prvi turniri bili su ograničeni samo na članove Nacionalnog teniskog kluba u Njujorku, ali je vremenom postao otvoren za sve tenisere.

Artur Eš, prvi osvajač modernog US Opena

Prelomni trenutak u istoriji turnira dogodio se 1968. godine, kada je turnir postao otvoren za profesionalne igrače. Ovo je ozvaničilo početak modernog teniskog doba i omogućilo suočavanje amatera sa profesionalcima na jednoj sceni. Ovaj preokret značajno je doprinio popularnosti turnira, privlačeći veliki broj gledalaca i medijsku pažnju.

Prelazak US Opena na novu lokaciju 1978. godine, u “Flašing Medous”, predstavljao je važan korak u razvoju turnira. Kompleks je zahvaljujući svojim modernim sadržajima i velikom arenom postao je domaćin najznačajnijih teniskih događaja.

Najpopularniji stadion “Artur Eš”, otvoren je 1997, a ime je dobio po prvom afroameričkom teniseru koji je osvojio grend slem, ali i prvi osvajač modernog US Opena.

Đoković je osvojio sve, ali postoji još rekorda koje treba oboriti

Poslije jako lošeg početka sezone u kojoj nije osvojio nijedan trofej više od pola godine, Đoković je to uspio kada mu je najviše značilo. Pobjedom nad Alkarazom u Parizu, Novak je osvojio ono što mu je nedostajalo – zlatnu medalju na Olimpijskim igrama.

Novak Đoković sa olimpijskim zlatom oko vrata

Najbolji srpski teniser na Otvorenom prvenstvu Amerike učestvovao je 17. puta. Na posljednjem grend slemu do sada je odigrao je 103 meča, trijumfovao je u 88 navrata, dok je 13 puta poražen.

Najbolji svih vremena trenutno ima 99 trofeja, od čega su čak 72 sa masters i grend slem turnira.

Novak je osvojio 24 grend slema, od čega 10 Australijan opena, sedam Vimbldona, četiri US Opena i tri Rolan Garosa.

Ukoliko bude najbolji na ovogodišnjem turniru, srpski teniser će postati tek treći u istoriji koji je došao do trocifrenog broja titula u singlu, a bolji od njega su samo Rodžer Federer sa 103 i Džimi Konors sa 109.

Na prvoj poziciji na ATP listi proveo je čak 428 nedelja, dok mu je najbliži Rodžer Federer sa 310.

Radu Albot – Đokovićev rival u prvom kolu

Radu Albot je rođen 11. novembra 1989. godine i prvi je teniser iz Moldavije koji je osvojio ATP titule u singlu i dublu. Trenutno je 138. svjetski teniser. Najbolji plasman u karijeri ostvario je 5. avgusta 2019, kada je bio 39. teniser na svijetu. Pored toga, Albot je prvi Moldavac koji se probio među 100 najboljih u avgustu 2015. i četiri godine kasnije u prvih 40 na ATP listi.

Radu Albot, arhivska fotografija

Moldavac je kroz kvalifikacije došao do glavnog žreba. Moldavac se namučio da izbori učešće na posljednjem grend slem turniru u sezoni.

Prvo je savladao Španca Havijera Baranka Kozana, a potom je pobedio Francuza Luku van Aša. Posljednja prepreka mu je bio Šintaro Močizuki iz Japana. U svim mečevima Albot je izgubio po jedan set.

Ako uspješno započne turnir u Sjedinjenim Državama, Đoković će u drugoj rundi odmeriti snage sa boljim iz duela sunarodnika Lasla Đerea i Nemca Jana Lenarda Štrufa.

Duel Đokovića i Albota počeće u noći između ponedeljka i utorka oko 2.30.