Pionirski ugovor: Google će plaćati AFP-u za vijesti u Evropi

Google i francuska novinska agencija Agence France Presse (AFP) saopštili su da su potpisali pionirski petogodišnji ugovor, prema kojem će internetski div plaćati AFP-u za vijesti u Evropi, ali nisu naveli vrijednost ugovora sklopljenog prema novom francuskom zakonu.

Dogovor je uslijedio nakon 18 mjeseci pregovora o primjeni Evropske direktive iz 2019. o takozvanim srodnim pravima, koja su u središtu višestrukih sporova na globalnom nivou između veb-divova i medija u vezi s plaćanjem za korištenje internetskih vijesti i ostalih sadržaja.

“Ovaj sporazum pokriva cijelu Evropu, na svim jezicima koje koristi AFP, uključujući zemlje koje nisu pod Evropskom direktivom”, rekao je AFP-ov direktor Fabris Fries, koji je ugovor opisao kao pionirski i kulminaciju duge borbe.

AFP proizvodi i distribuira multimedijske sadržaje svojim klijentima na šest jezika širom svijeta.

Google & AFP

Nakon što je isprva oklijevao platiti francuskim novinama korištenje njihovog sadržaja, Google je konačno potpisao trogodišnji okvirni sporazum s nekim nacionalnim štampanim medijima početkom 2021, ali ga je institucija za zaštitu tržišnog nadmetanja kaznila s 500 miliona evra jer nije pregovarao u dobroj vjeri. Google se žalio i nastavio pregovore kako bi postigao novi sporazum. AFP se borio kako bi novinske agencije potpuno iskoristile sporazume o srodnim pravima.

Fries je dodao da će dogovor pridonijeti proizvodnji kvalitetnih informacija i razvoju inovacija unutar agencije.

“Ovaj sporazum s AFP-om pokazuje našu spremnost da pronađemo zajednički jezik s izdavačima i novinskim agencijama u Francuskoj na temu autorskih i srodnih prava”, rekao je Sebastijen Misofe, generalni direktor Googlea u Francuskoj.

Prema sporazumu, AFP će takođe ponuditi obuku za fact cheching, provjeru činjenica, na nekoliko kontinenata, čiji će detalji uskoro biti objavljeni, navode kompanije u saopštenju. Svjetski tehnološki divovi, većinom američki, u nizu su sporova s Briselom i članicama EU oko poreza, zloupotrebe tržišne moći, prava privatnosti te zarađivanja od novinskih sadržaja bez podjele prihoda.

U Australiji je takođe donesen novi zakon koji tehnološke kompanije obavezuje da medijima plate korištenje njihovih sadržaja.

Related posts

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Vulić: U ponedjeljak inicijativa za smjenu Konakovića

U Doboju pronađeno više komada oružja i municije FOTO

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...