OLAF ŠOLC: Projekat “Jadar” je evropski projekat, životna sredina biće zaštićena

Njemački kancelar Olaf Šolc rekao je u Beogradu da je projekat eksploatacije i prerade litijuma u Srbiji evropski projekat i obećao punu podršku Njemačke, kako samom projektu, tako i zaštiti životne sredine prilikom njegove realizacije.

Poslije potpisivanja Memoranduma o razumijevanju o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama između Srbije i Evropske komisije, Šolc je izjavio da je projekat “Jadar” dobar a Srbiju, za ekonomsku perspektivu razvoja i cijeli region.

On je na konferenciji istakao da će se poštovati najviši standardi kada je riječ o zaštiti životne sredine i izrazio zadovoljstvo što je u Beogradu potpisan važan sporazum između Evropske komisije i Srbije koji će, kako je rekao, jačati saradnju u snabdijevanju sirovinama.

Šolc je rekao da je riječ o važnom evropskom projektu, ističući da je neophodno da Evropa ostane suverena u svijetu koji se mijenja i ne bude zavisna od drugih, zbog čega treba otkriti nove izvore sirovina.

“Moramo imati rezilijentnu strukturu u lancima snabdevanja i moramo otkriti nove izvore sirovina širom svijeta, ali prije svega one u našim zemljama, u zemljama gdje je sudbina i sreća omogućila da ih imaju. Drago mi je što je donijeta odluka. Priznajem, ova odluka traži hrabrost, ali je donijeta u pravom trenutku”, rekao je Šolc.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je ponosan na ono što je danas započeto u Srbiji, da to znači veliku prekretnicu u reindustrijalizaciji Srbije i “kvantni skok u budućnost”, te poručio da se sve radi i radiće se transparentno, i da ništa neće kriti od javnosti.

“Dug je put do otvaranja rudnika i ni u jednom delu postupka nećemo tajiti ništa od naših ljudi. Danas ste videli ljude koji su potpisivali memorandume, to je krem de la krem privredne industrije. Kada vidite najvažnije ljude u kompanijama, jasno vam je da ste sve iz Evrope doveli u Srbiju”, rekao je Vučić.

On je naglasio da će taj projekat donijeti ogroman ekonomski napredak Srbije i najmanje novih šest milijardi evra investicija.

“Druga važna stvar je da će Srbija insistirati, i ja lično kao predsednik Republike, kao neko ko je u dva navrata dobio najveće poverenje građana za redom, da ćemo se boriti i za životnu sredinu i za život našeg naroda u Jadru i Rađevini. Za to da im i vazduh, zemlja i vode ostanu čiste. To je od ključnog značaja i o tome smo razgovarali sa kancelarom Šolcom i potpredsjednikom Evropske komisije Marošom Šefčovičem”, rekao je Vučić.

On je napomenuo da će Srbija imati na raspolaganju sve eksperte iz NJemačke i Evropske unije.

Vučić je rekao da je u dokumentu potpisanom sa kompanijom “Mercedes Benc” sadržana “njihova potreba” da dobiju litijum i baterije od Srbije, a potreba Srbije je da uzme što je moguće više u tom cijelom lancu do proizvodnje električnog automobila.

“Ne smemo da zabranjujemo na evropskom nivou u potpunosti izvoz sirovine, ali smo jasno rekli da najmanje 85 odsto mora da bude prerađeno u Srbiji, što znači 50.000 od 58.000 tona koje možemo na godišnjem nivou da proizvedemo. Zato smo tražili podršku od partnera”, rekao je Vučić.

On je uvjeren da će današnji dan za 20 godina biti ocijenjen kao jedan od najvažnijih dana u reindustrijalizaciji i napretku Srbije.

U Beogradu je danas održan Samit o kritičnim sirovinama, u okviru kojeg su zvaničnici Srbije i EU potpisali Memorandum o razumijevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.

Samitu i potpisivanju Memoranduma prisustvovali su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, njemački kancelar Olaf Šolc i potpredsjednik Evropske komisije Maroš Šefčovič.

/SRNA/

Related posts

Osuđeni Uroš Blažić i otac mu Radiša Blažić za masovno ubistvo u Mladenovcu

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...