Od oktobra minimalna satnica u Nemačkoj 12 evra

Zakonska minimalna plata na sat ce u Nemackoj od 1. oktobra biti 12 evra, odlucio je Bundestag, glasovima vladajuce koalicije i partije Levica. (dpa - standardna prava upotrebe) Foto: Fernando Gutierrez-Juarez/dpa-Zentralbild/dpa

Njemačka vlada ispunila je jedno od svojih glavnih obećanja – minimalac će biti veći. Ipak, u raspravi u parlamentu u petak odmah se nametnulo i pitanje da li je to u jeku velikih poskupljenja dovoljno za normalan život.

Zakonska minimalna plata na sat će u Njemačkoj od 1. oktobra iznositi 12 evra, odlučio je Bundestag, glasovima vladajuće koalicije socijaldemokrata, Zelenih i liberala i partije Ljevica.

Poslanici konzervativne demohrišćanske Unije (CDU/CSU) bili su uzdržani, kao i članovi ekstremno desne Alternative za Nemačku (AFD).

Trenutno, minimalac je u Njemačkoj 9,82 evra na sat bruto. Taj iznos treba 1. jula da poraste na 10,45 evra. Istovremeno, najniža granica plate za kratke, takozvane mini poslove raste sa 450 na 520 evra.

U nacrtu zakona pošlo se od toga da u ovom trenutku oko 6,2 miliona zaposlenih radi za satnicu koja je niža od 12 evra.

Kancelaru Olafu Šolcu je u kampanji za septembarske izbore prošle godine podizanje minimalca bilo jedno od glavnih obećanja.  

Međutim, mnogi poslanici su upozorili da sadašnja eksplozija cena ugrožava samu egzistenciju mnogih građana.

Stručnjak CDU za socijalna pitanja Herman Grehe optužio je vladajuće stranke da prave kakofoniju u smirivanju cijena. Upozorio je da u slučaju daljeg porasta cijena veći minimalac neće biti od koristi.

Poslanica Šolcovih socijaldemokrata (SPD) Dagmar Šmit priznala je da mnogi “moraju da se zapitaju da li još imaju dovoljno novca za voće, putovanje kod bake ili školsku ekskurziju.” Međutim, naglasila je da će vlada nastaviti da se bori protiv inflacije.

Poslanik AfD Norbert Klajnvehter rekao je da veliki broj stranih radnika u Nemačkoj podstiče konkurenciju na tržištu rada i vodi smanjivanju plata. “Zdravom tržištu ne treba minimalac. Ono ima svoja pravila i granice,” rekao je Klajnvehter.

Udruženje poslodavaca BDA je još ranije kritikovalo podizanje minimalne plate. “Vlada nije poštovala dogovor, koji smo postigli 2015. kada je osnovana komisija za minimalnu zaradu,” rekao je za list Velt od petka predsednik BDA Rajner Dulger.

S druge strane, sindikat DGB je pozdravio promjene.

(DPA)

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...