Obilježen 17. april – Dan oslobođenja Doboja u Drugom svjetskom ratu (FOTO)

Povodom 17. aprila – Dana oslobođenja Doboja od fašističke okupacije u Drugom svjetskom ratu, na spomen kosturnicu u Parku narodnih heroja položen su vijenci i odata je počast poginulim borcima i civilima.

Zbog svoje geostrateške važnosti, tokom Drugog svjetskog rata Doboj je bio značajno uporište njemačkih i ustaško-domobranskih snaga, protiv kojih se narod dobojskog kraja borio sve do oslobođenja – 17. aprila 1945. godine.

Doboj je u Drugom svjetskom ratu dao veliki doprinos, jer je tada sa područja naše opštine oko 4.200 boraca otišlo u rat da se bori. Od tog broja 695 najboljih sinova i kćeri položilo je svoj život za slobodu čije tekovine mi danas uživamo – izjavio je Novak Radojčić, predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a Grada Doboja.

Novak Radojčić, predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a Grada Doboja

Poslije krvave borbe koja se vodila od 1941. do 1945. godine, u kojoj je poginulo jako puno ljudi i stradala velika imovina, u Doboju i u svim oslobođenim krajevima bilo je narodno veselje. Nakon toga, uslijedio je početak obnove i gradnje nove države – rekao je Radovan Gojčinović, Udruženje antifašista i boraca NOR-a iz Maglaja.

Radovan Gojčinović, Udruženje antifašista i boraca NOR-a iz Maglaja

Nijedna žrtva koju je Grad Doboj, Grad heroj, podnio kroz vijekove neće biti zaboravljena. Na važne istorijske datume za ovu lokalnu zajednicu uvijek će im se odavati dužna pošta, jer su svojom žrtvom doprinijeli pobjedi nad fašizmom i oslobođenju Doboja, poručili su iz Gradske uprave Doboj.

Važno je da se obilježavaju dani iz svih pozitivnih borbi i da nas podsjećaju da se to nikada nikome više ne desi. Mlade generacije treba da poštuju i tekovine te borbe, bez obzira na ideološko, političko ili bilo kakvo drugo opredjeljenje – izjavio je Slavko Kovačević, zamjenik gradonačelnika Doboja.

Slavko Kovačević, zamjenik gradonačelnika Doboja

U kripti spomen kosturnice u parku Narodnih heroja nalaze se posmrtni ostaci 186 boraca, od kojih je njih 111 ustaški prijeki sud u Doboju 1941. godine osudio na smrt i strijeljao.

Spomen-obelisk koji se nalazi ovdje neposredno iza vaših leđa, koji je visok 14,5m, simbolizuje tekovine revolucije koje su nikle iz grobova najboljih sinova i kćeri. A ova zelena površina tamo praktično simbolizujr mir – rekao je Novak Radojčić, predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a Grada Doboja.

Vijence i cvijeće položili su predstavnici Gradske uprave, Udruženja antifašista i boraca NOR-a iz Doboja i Maglaja, kao i drugi poštovaoci antifašističke borbe.

(RTV Doboj)

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...