Novi sistem od nove godine; Kamerama protiv zloupotreba na tehničkim pregledima u Srpskoj

Bilo kakve malverzacije prilikom tehničkog pregleda, od nove godine neće biti moguće. Kamere bilježe podatke o vozilu i kompletnom toku pregleda i automatski ih šalju u jedinstveni operativni sistem u kojem svako vozilo ima svoj bar kod i digitalni registar po kojem više ne može da se “čačka”. Baš tako izgleda tehnički pregled vozila u stanici Agram u Banjaluci, zahvaljujući savremenom video-nadzoru koji su među prvima uveli, a koji će prema važećem Pravilniku o tehničkim pregledima do 1. januara naredne godine morati da uvede svih 238 stanica za tehnički pregled u Republici Srpskoj. Uvjerili su se da novi sistem odlično funkcioniše.

“Radi se o takozvanim LPR kamerama koje skeniraju tablicu i snimaju čitav tok tehničkog pregleda i sve to ubacuju u sistem koji automatski provjerava i poredi podatke, što znači da su fiktivni tehnički pregledi praktično nemogući. Snimci se čuvaju godinu dana i mogu biti ustupljeni samo na zahtjev ovlašćenog lica i inspekcije”, kaže Dušan Ivić, voditelj stanice tehničkog pregleda Agram.

Za vozače je važno da ih novi sistem neće dodatno koštati ni promijeniti cijenu tehničkog pregleda, kažu u Stručnoj instituciji za tehnički pregled vozila u Republici Srpskoj čije poslove već pola godine obavlja konzorcijum predvođen Centrom za automobilsko inženjerstvo. Napominju da je jedan od trenutno najnaprednijih sistema tehničkog pregleda u okruženju uspostavljen zahvaljujući  softveru koji su osmislili stručnjaci iz partnerske kompanije Prointer ITSS, s ciljem da na naše puteve izađu potpuno ispravna vozila.

“Instaliranjem kamera i uvezivanjem mjernih uređaja imaćemo pouzdane podatke o tehničkoj ispravnosti vozila. Time se eliminiše svaka mogućnost da bilo ko lažira podatke, jer više nema ručnog unosa i sve ide u aplikaciju. Cilj je da se obaveza adekvatnog tehničkog pregleda vozila konačno i u javnosti shvati kao značajan doprinos bezbjednosti saobraćaja na putevima“, kaže Bojana Pašalić, direktor Centra za automobilsko inženjerstvo.

Zato napominju da stanice koje od 1. januara 2021. ne budu imale video-nadzor neće ni moći da rade. Plan je i bio da se do kraja godine uvežu svi mjerni uređaji sa tehničkih pregleda sa novim softverom, kako bi na vrijeme sistem u potpunosti zaživio, kažu u Prointeru.

“Digitalizacija tehničkih pregleda koja je omogućila da se sinhronizuje sistem video nadzora i uvedu bar kodovi za svako vozilo samo je početak. U planu su još neki važni noviteti, poput implementacije smart kartica, identifikacije svakog operatera na siguran način, kao i kreiranje olakšica pri mjerenju u vidu mobilne aplikacije za operatere”, kaže Mirjana Jukić, marketing menadžer u Prointeru.

Kroz 238 stanica za tehnički pregled u Republici Srpskoj, godišnje prođe oko 400 hiljada vozila. Nema pouzdanog podatka o broju fiktivnih tehničkih pregleda, jer je on, kaže struka, varirao od grada do grada. U Stručnoj instituciji uvjereni su da s takvim brojkama više nećemo imati problema i da će svi učesnici u saobraćaju biti i bezbjedniji.

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...