Nove američke sankcije za Gazprombank ugrozile evropsko plaćanje plina Rusima

Nove američke sankcije Moskvi mogle bi zatvoriti jedini način na koji evropski kupci mogu plaćati ruski plin, povećati promjenjivost na ruskom deviznom tržištu i gurnuti Moskvu bliže orbiti Pekinga, rekli su ruski ekonomisti u petak.

Vašington je u četvrtak uveo nove sankcije ruskoj Gazprombank koja sprječava banku pod državnom kontrolom da ima bilo kakve nove transakcije povezane s energijom koje dotiču američki finansijski sistem.

SAD je takođe ciljao na oko 50 drugih ruskih banaka i Sistem za prijenos financijskih poruka (SPFS) Banke Rusije.

Mađarska i Slovačka, koje obje imaju dugoročne ugovore s ruskim energetskim divom Gazpromom, proučavaju promjene.

Zamjenik ruskog ministra energetike Pavel Sorokin odbio je komentirati na pitanje hoće li Gazprombank nastaviti primati uplate od evropskih klijenata.

“Plaćanja EU za energetske resurse preko Gazprombanke vjerovatno će postati nemoguća krajem 2024. godine”, rekli su analitičari Sinara Investment Bank.

Sankcije su uključivale razdoblje prekida za transakcije koje uključuju Gazprombank do 20. decembra i za one povezane s projektom nafte i plina Sahalin-2 na Dalekom istoku Rusije do 28. juna 2025. godine.

Kremlj je u petak rekao da su sankcije pokušaj Vašingtona da spriječi izvoz ruskog plina, ali da će se pronaći rješenje. Gazprombank je rekla da sankcije neće utjecati na njegovo bankarsko poslovanje, ali nije odgovorila na pitanja o rješenjima plaćanja plina.

U martu 2022. godine Moskva je zahtijevala da zemlje neprijateljski nastrojene prema Rusiji plaćaju opskrbu plinom prema shemi koja uključuje pretvaranje čvrste valute u rublje.

Kupci su mogli otvoriti dva računa u Gazprombanci, jedan u rubljama i jedan u stranoj valuti. Sada će morati pronaći drugog posrednika.

SAD je odobrio transakcije povezane s energijom uz određene iznimke za desetak ruskih finansijskih institucija do 30. aprila 2025. Neki analitičari kažu da bi Gazprombank mogla biti dodana na taj popis.

/Klix/

Related posts

DOBOJ KROZ ISTORIJU Doboj u predvečerje Prvog svjetskog rata

Sedam domaćinstava evakuisano iz zone klizišta u Maglaju FOTO

Danas oblačno i hladno, popodne nove padavine

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...