Novakov udarac za koji Australija nema rješenje – šta je bridžing viza?

Najbolji teniser planete Novak Đoković nalazi se u opasnom procjepu i u Australiji živi “od danas do sutra”.

To može da bude i bukvalno do subote, odnosno nedjelje, oko 24 sata prije početka Australijan opena, jer se tada odlučuje o njegovoj sudbini.

Bar bi trebalo. Nije da se do sada ova situacija nije mijenjala iz minuta u minut i sata u sat, pa sve opcije treba uzeti u obzir.

Trenutno stojimo tako da je Aleks Hok, australijski ministar za pitanja imigracije otkazao Novakovu vizu i Đoković se opet obratio sudu tražeći tamo svoju pravdu.

Već je jednom to uradio kada ga je sudija Entoni Keli oslobodio iz imigracionog pritvora u ponedjeljak. Srpski teniser je bio slobodan nekoliko dana, trenirao je, da bi Hok presjekao i rekao – nema vize.

Taj epilog je donekle bio očekivan. Uz sve što se dešavalo sa Đokovićem, datumima testova kada je bio pozitivan, pojavljivanju u javnosti poslije toga, priči da je postao svjestan rezultata testa tek dan kasnije…

Sve to navlači “vrelinu” na sve one koji će mu gledati i mjeriti svaku riječ, posebno sad kad su saznali da je medicinsko izuzeće zato što je nevakcinisan protiv korone.

U državi kakva je Viktorija, gde su mjere bile strašno stroge dvije godine, i premijer Skot Morison i Aleks Hok i ostali iz Vlade nisu smjeli da popuste.

Kako bi na njih gledali birači? Sigurno bi izgubili dio glasova bijesnih građana da su se “pravili mrtvi”, kad su već zakuvali čorbu Đokoviću.

Novak Đoković Foto:Tanjug/AP Photo/Mark Baker

Ipak, pored suda, srpski teniser ima potencijalnog “keca u rukavu” koji bi mogao da bude veoma dobar kompromis i za njega i za Hoka i Morisona.

Taj kompromis se zove “bridžing viza”. Australija ima ovaj tip vize za one koji imaju problema sa ulaskom u zemlju i kojima se viza otkazuje ili ističe.

U nekoliko svojih varijanti od A do E, takozvane vize za “premošćavanje”, odnosno privremene samo dok se ne dobije ili vrati standardna viza.

Kako je objasnio Abul Rizvi, ekspert za pitanja imigracije, jedna ova viza bi, ako je odobrena, omogućila da Đoković normalno trenira.

Oslobodila bi ga iz novog pritvora, a u posebnim okolnostima i pod posebnim uslovima, mogao bi da radi ono zbog čega je došao u Melburn, da odigra turnir.

Novak Đoković Foto: EPA-EFE/KELLY DEFINA

U jednom od uslova piše da bridžing viza može da se dodijeli: “ako čekate sudsku odluku po žalbi o svojoj vizi”.

Još jedan od slučajeva kada se može dobiti je i onaj kada čekate odgovor AAT-a, odnosno Administrativnog apelacionog tribunala o pitanju odluke o vizi ili njenom otkazivanju.

Čitav proces je kompleksan i pravno mukotrpan, jer nije tačno određeno koliko je vremena potrebno da se viza odobri. Postoje i slučajevi kada se bridžing viza dodjeljuje automatski, da bi neko legalno bio u zemlji dok čeka vizu, ali i oni kada ih dodjeljuje sud.

To znači da bi suštinski bridžing vizu mogao da omogući sudija, iako je Novaku standardna viza otkazana. Time bi se “moć istrgla” bar privremeno iz ruku političara koji bi da deportuju Novaka.

Oni bi, na čelu sa Morisonom i Hoksom, svejedno pokazali “evo, mi smo otkazali standardnu vizu” i time bi smirili “duhove” u svom biračkom tijelu. S druge strane, Đoković bi imao šansu da napadne rekordnu, 21. Grend slem titulu. Što bi se reklo, vin-vin situacija.

Međutim, opet ima i druga oštrica tog mača. Ako Australija odobri Novaku bridžing vizu, to bi se onda kosilo sa njihovom najnovijom retorikom da je on prijetnja po javno zdravlje.

Naravno, i tu postoje razni ishodi, da li bi i u kojim uslovima trenirao i spremao se za turnir u koji se ulaže mnogo novca, kakvu bi slobodu imao, da li bi bio izolovan.

Kako Đokovića dio navijača voli, a drugi dio voli da ga mrzi, svejedno privlači pažnju. Dodajte tome da boljeg od njega u tom zanatu nema, onda je jasno zašto je bridžing viza nešto između deportacije i lagodnog, standardnog boravka u Melburnu.

To je ona opcija koju Australijanci mogu da “progutaju”, iako Danijel Endrjuz, premijer Viktorije je u međuvremenu poručio Novaku: “Samo se vakciniši”.

Oko toga se sve vrti u suštini. Dok broj zaraženih od koronavirusa u ovoj državi raste, veća je i napetost, ali ona već mjesecima između Đokovića i australijskih vlasti svakako postoji.

Pitanje je samo kako će sve da se prelomi i ko će na kraju da bude na najmanjem gubitku, što je u ovom trenutku veoma, veoma teško procijeniti.

(nova.rs)

Related posts

Danas počinje AO 2025, Đoković u ponedjeljak kreće u akciju

DOBOJ KROZ ISTORIJU Akcija “2000 ruža za Tita”

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...