Narodna skupština RS u julu o Deklaraciji: Dodik očekuje dvotrećinsku većinu VIDEO

Narednog mjeseca Narodna skupština Republike Srpske trebalo bi da se izjasni o Deklaraciji usvojenoj na Svesrpskom saboru u Beogradu.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik očekuje dvotrećinsku većinu u Parlamentu jer je riječ o budućnosti srpskog naroda.

Kaže da je takva podrška značajna, ali nije neophodna i da je najznačajnije da dokument bude usvojen.

Podsjeća da je u Deklaraciji u zaključku 29 navedeno da se praznicima u Srpskoj dodaje Sretenje – 15. februar kao Dan državnosti, a 9. januar ostaje Dan nastanka Republike.

I analitičari su saglasni da nad ovim pitanjima ne treba stavljati upitnike i dozvoliti da neki pod palicom političkog Sarajeva i pojedinih stranih ambasada uruše jedinstvo srpskog naroda.

Dodik je uvjeren da će Deklaraciju o budućnosti Srba u Narodnoj skupštni podržati i poslanici vladajuće koalicije, ali i veliki dio opozicije. U vezi sa Deklaracijom niko ne bi trebalo da ima dilemu. Naglasio je da je to najsveobuhvatniji dokument srpskog naroda u posljednjem vijeku, koji pokazuje pravac budućeg nacionalnog kretanja.

– Potpuno sam uvjeren da ćemo imati dvotrećinsku većinu. Da li će neko biti za ili protiv to nije važno. Pojedini su slagali brojne materijalne činjenice. Republika Srpska je samo pridodala svojim svetkovinama i Dan državnosti, 15. februara, a 9. januar ostaje kao Dan Republike Srpske. On se i do sada tako proslavljao, što piše i u zakonu – rekao je Dodik.

U opoziciji kažu da podržavaju Deklaraciju. Ipak, svoju podršku doveli su u pitanje tumačeći zaključak 29 tog dokumenta i govoreći da je ukinut Dan Repbulike. Kako je već poznato, tu je navedeno da je uz 9.januar Dan nastanka Srpske i 15. septembar Dan zastave uvršten još jedan nacionalni praznik- 15. febraur Sretenje, Dan državnosti.

Da je u budućnosti neophodno jedinstvo srpskog naroda, saglasan je i diplomatski ekonomista Siniša Pepić. To je značajno i u političkom, nacionalnom i ekonomskom smislu. To je zadatak potpisnika Deklaracije. Na tom putu ne bi smjelo biti podjela na vlast i opoziciju.

– To će biti teško sa onima koji posmatraju srpske interese transakciono, odnosno kroz devizu “ja ću se deklarativno zalagati za srpske nacionalne interese, ali neću podržavati ono što vlast čini da to ostvari” – kaže Pepić.

Nakon usvajanja Deklaracije u parlamentima Srpske i Srbije, dokument će biti vraćen vladama. Izvršna vlast ima zadatak da za svaki zaključak napravi operativni plan realizacije.

/RTRS/

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

U Doboju rođeno čak devet beba tokom prethodna 24 časa

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...