Nacionalni arhiv SAD objavo 80 hiljada stranica tajnih dokumenata o ubistvu Kenedija

Ubistvo JFK

Nacionalna arhiva je objavila tajni dosije s 80.000 stranica o ubistvu bivšeg američkog predsjednika Džona F. Kenedija 1963. godine.

Zapisi su objavljeni na web stranici Nacionalnog arhiva, gdje im je moguće pristupiti, zajedno s nedavno objavljenim zapisima iz 2023, 2022, 2021. i 2017-2018.

Džeferson Morli iz Meri Ferel Fondacije, neprofitne organizacije koja upravlja bazom podataka vladinih zapisa o atentatu, kazao je da novoobjavljeni zapisi bacaju novo svjetlo na nepovjerenje ubijenog američkog predsjednika prema CIA-i.

“Osim toga, daju novu perspektivu zavjere za ubistvo Kastra, nadzor Osvalda u Meksiko Sitiju i propagandne operacije CIA-e”, rekao je on.

Predsjednik SAD-a Donald Tramp je naredbu o skidanju tajne oznake sa ovih dokumenata donio 23. januara, a istraživači tvrde da objava ne uključuje dvije trećine dokumenata koji su obećani. S obzirom na obimnost dokumentacije, očekuje se da će u narednim danima mnogi istraživači iznositi zanimljive detalje i analize.

Na objavljene dokumente neće biti “imuni” ni teoretičari zavjere s obzirom na to da je tajnost ovih dokumenata dovela do nepotkrijepljenih mišljenja o tome da je CIA možda igrala ulogu u Kenedijevom ubistvu.

Među materijalom je bio i dugoočekivani, neredigovani tekst memoranduma o CIA-i iz juna 1961, koji je Kenediju poslao pomoćnik Artur Šlezinger Jr, a koji sadrži oštre kritike špijunske agencije samo nekoliko mjeseci nakon što je CIA podržala Invaziju u Zalivu svinja, na Kubu Fidela Kastra.

Šlezinger je tvrdio Kennedyju da je CIA-ino oslanjanje na “kontrolirane američke izvore” zadiralo u tradicionalne nadležnosti State Departmenta i da je CIA možda pokušavala da se infiltrira u politiku američkih saveznika. Također se navodi da je CIA pokušala monopolizovati kontakt s određenim francuskim političarima.

Nekoliko novoobjavljenih stranica opisuje kako je CIA prisluškivala telefone u Meksiko Sitiju između decembra 1962. i januara 1963. kako bi nadgledala komunikaciju Sovjeta i Kubanaca u njihovim diplomatskim objektima, koje je ubica Kenedija Li Harvi Osvald posjetio u mjesecima prije atentata.

U jednom od dopisa CIA-e, koji je objavljen, navodi se nadzor obavještajne agencije nad Amerikancem, koji je opisan kao komunista koji živi u Meksiku, ali dokument ne uključuje Osvalda po imenu.

Related posts

snijeg na Vlašiću

Snijeg na Vlašiću, izmjereno minus sedam VIDEO

porodilište doboj

U Doboju rođeno šest beba tokom posljednja 24 sata

vladika grigorije

Vladika Grigorije hitno primljen u Urgentni centar