Nabavka dvjesta junica za kooperante Mljekare “Pađeni”

[ad_1]

BILEĆA – Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske subvencionisaće nabavku 200 junica na području istočne Hercegovine, u mjestima gdje Mljekara “Pađeni” iz Bileće otkupljuje mlijeko, kako bi se zadovoljila sve veća potražnja za proizvodima ove mljekare.

Ovo je dogovoreno nakon posjete resornog ministra Borisa Pašalića Bileći i pogonima Mljekare “Pađeni”, koja je u istočnoj Hercegovini najveći proizvođač mlijeka i mliječnih proizvoda i otkupom pokriva hercegovačku, ali i romanijsku oblast.

Dogovoreno je da Ministarstvo poljoprivrede za nabavku junica donira polovinu potrebnih sredstava, a polovina će biti obezbijeđena otkupom mlijeka, što je prihvaćeno kao najoptimalnije rješenje za napredak ove privredne grane, koja je u Bileći trenutno najrazvijenija.

“Vjerovatno ćemo na proljeće da počnemo sa realizacijom tih mjera, čime ćemo povećati broj muznih krava na ovom području, a time će se povećati i sirovina za pravljenje ostalih mliječnih proizvoda, odnosno mlijeko koje ova mljekara otkupljuje i plasira, ne samo na domaćem tržištu i okruženju, nego i u skandinavskim zemljama”, istakao je Pašalić, naglasivši da će ovo biti velika podrška poljoprivrednim proizvođačima.

On je napomenuo da, i pored odluke o smanjenju premija sa 30 na 25 feninga po litru, proizvodnja nije pala te da će u ovoj godini biti otkupljeno oko 120 miliona litara mlijeka, što je, kako kaže, oko tri do četiri miliona više nego prošle godine i oko 10 miliona više nego pretprošle godine.

Vlasnik mljekare “Pađeni” iz Bileće Nenad Vukoje istakao je da je ovaj dogovor obradovao i njega i sve njegove kooperante, objasnivši da je naročita povoljnost što proizvođači mlijeka neće morati izdvajati novac za nova muzna grla.

“Ono što je povoljno jeste i činjenica da će proizvođač mlijeka dio svoga učešća moći da plati kroz otkup mlijeka mljekari, što će svakako povećati proizvodnju, a otkup im je obezbijeđen”, rekao je Vukoje.

On je dodao da mljekara ima tenziju rasta od 20 odsto svake godine, te da će, u skladu s tim, i njihovi kooperanti morati proizvesti 20 odsto mlijeka više.

[ad_2]

Source link

Related posts

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Goodyear prodao Dunlop Japancima za nevjerovatne pare

Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju novembra 17,21 milijardu KM

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...