Ured Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Banjoj Luci dobio je obavijest od MUP-a RS-a o tome kako trebaju iseliti prostorije, a sve u skladu sa zakonom koji je usvojila NSRS, a tiče se zabrane djelovanja ove institucije na području RS-a.
Rukovodioci odjela SIPA-e u Banjoj Luci dobili su ovu obavijest od MUP-a RS-a te im je saopšteno da o istoj obavijeste i zaposlenike.
Regionalni ured Banja Luka, u skladu sa zakonom i Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji SIPA-e, poslove i zadatke obavlja u zoni svoje nadležnosti koja pokriva područje Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona u entitetu Federacija BiH i područja centara javne sigurnosti Banja Luka i Doboj u entitetu Republika Srpska.
Ovaj ured ima četiri organizacione jedinice:
- Kriminalističko-istražni odsjek
- Odsjek za prikupljanje kriminalističko-obavještajnih podataka
- Odsjek za istraživanje ratnih zločina i krivičnih djela kažnjivih po međunarodnom humanitarnom pravu
- Grupa za operativno dežurstvo, vezu i kriptozaštitu.
Inače, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS) objavilo je juče javni poziv za radnike SIPA-e kako bi podnijeli zahtjev za prelazak u redove MUP-a RS.
“Uvažavajući sadržaj sa jučerašnjeg radnog sastanka održanog u prostorijama CzO, potrebno je da u svim situacijama obraćanja pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) za prelazak i zaposlenje u MUP Republike Srpske, od istih zaprimite pisani zahtjev i trenutno dostupnu dokumentaciju koju posjeduju, te da odmah o navedenom putem telefona obavijestite Upravu za pravne i kadrovske poslove MUP Republike Srpske i istima proslijedite predmetnu dokumentaciju. Podnosioce zahtjeva obavijestiti da će im se radno pravni status riješiti u roku od 24 časa”, stoji u zahtjevu.
Dan ranije o radu SIPA-e u RS-u oglasio se i direktor ove agencije Darko Ćulum koji je naveo kako je odluku o svom daljem djelovanju donio, ali da s njom neće izlaziti u javnost.
Niz zapadnih zemalja je na jučerašnjem sastanku OSCE-a te zatvorenom sastanku zemalja članica Vijeća sigurnosti UN-a osudio djelovanje Milorada Dodika i donošenje zakona koji jasno podrivaju ustavni i pravni poredak Bosne i Hercegovine.
Tim povodom jučer su na usvojene zakone u NSRS apelaciju Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine podnijeli Denis Bećirović, Denis Zvizdić te Kemal Ademović.