Kuvanje štiti od depresije i stresa

Uživate da kuvate, da spremate kolače ili torte, a naročito kada to činite za druge. Znajte da je to više od ljubavi prema spremanju hrane i načina iskazivanja kreativnosti. Stručnjaci kažu da nam kulinarstvo pomaže da se oslobodimo stresa, ali ima i druge psihološke prednosti.

Ono je dobra prilika da nekome prenesemo emocije, jer hranom možemo da saopštimo ono što nismo u stanju da iskažemo riječima.

“Ovo saznanje može da bude korisno za ljude koji imaju poteškoće u izražavanju emocija riječima, pa tako zahvalnost i saosjećanje pokazuju onim što su ispekli ili skuvali”, kaže Suzan Vajtburn, profesorka psihologije na univerzitetu Masačusets.

Spremanje jela zahtjeva pažnju, a nekad i mnogo vremena. Morate da merite potrebne sastojke, da se fokusirate na ono što radite, na miris i ukus hrane, što može da rezultira smanjenjem stresa, smatra profesorka psihologije na univerzitetu u Bostonu, Dona Pinkas.

To je jedan od razloga zašto je kulinarska terapija sve zastupljenija, odmah poslije umjetničke. Džon Vajt, dobitnik prestižnog britanskog priznanja u oblasti pekarstva 2012. godine, rekao je da mu je ovaj posao pomogao da se suoči sa maničnom depresijom, jer dok nešto kuvate ili pečete nemate vremena da razmišljate o drugim stvarima.

(novosti.rs)

Related posts

Mirjana Karanović u ulozi Marlen Ditrih na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo VIDEO

Snima se novi nastavak kultne komedije iz 2000, De Niro i Stiler u pregovorima za repriziranje uloga

Jeste li gledali novu Netflixovu seriju “Senna”?: Priča o velikom i neprežaljenom šampionu Formule 1

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...