Košarkaši Srbije razbili Njemačku za bronzu na OI VIDEO/FOTO

srbija košarka pariz olimpijada bronza

PARIS, FRANCE - AUGUST 10: Players of Team Serbia celebrate winning the Bronze medal in the Men's Bronze Medal Game between Team Germany and Team Serbia on day fifteen of the Olympic Games Paris 2024 at Bercy Arena on August 10, 2024 in Paris, France. (Photo by Gregory Shamus/Getty Images)

Košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu! Izabranici Svetislava Pešića u subotu su u jutarnjem terminu porazili Njemačku, šampiona svijeta, rezultatom 93:83. U istoriju olimpijskog turnira upisao se i Nikola Jokić, koji je postao tek četvrti igrač u istoriji ovog turnira koji je na jednoj utakmici zabilježio tripl-dabl.

Poslije poraza u polufinalu protiv SAD, “Orlovi” su svojim navijačima priredili još jednu izuzetnu košarkašku predstavu i revanširali se timu Gordona Herberta za poraz u finalu Mundobasketa u Manili u septembru 2023. godine.

Srbija je tako došla do druge olimpijske medalje u muškoj košarci otkad se takmiči na Igrama pod tim imenom. U Riju osam godina ranije selekcija Aleksandra Đorđevića došla je do srebrne medalje.

Takođe, ovo je prva bronzana medalja za Srbiju otkad nastupa pod tim nazivom. Najbolji srpski košarkaši prethodno su imali četiri srebrne medalje – dvije sa Mundobaketa, jednu sa Evrobasketa i spomenuto drugo mesto iz Rija. Zanimljivo je da je ovo prva bronzana medalja za ovaj državni tim još od 1999. godine kada je Evropsko prvenstvo takođe okončano u pariskom „Bersiju“.

U subotu je Srbija praktično od starta imala prednost i pokazivala da je bolji rival. Do kraja perioda „Orlovi“ su došli do, ispostaviće se, ključne prednosti od devet poena. U drugoj četvrtini Pešićev sastav dolazi i do +14, ali dolazi do pada u finišu poluvremena. Ipak, odbrana je sprIJečila da se vođstvo Srbije istopi više od +8.

Treća četvrtina donijela je sjajnu seriju Srbije 10:0 i vođstvo od 19 poena razlike poslije trojke Ognjena Dobrića. Međutim, Herbertov tim vraća se koliko-toliko u igru, prijeti do pet minuta do kraja utakmice, ali ne uspijeva da zada posljednji udarac. Tačnije, Srbija održava visok tempo igre, a veliku ulogu ponovo je odigrao svaki košarkaš kojem je Pešić ukazao priliku i pružio mu priliku.

Srbija na kraju može da se podiči time da je u polufinalu i meču za medalju igrala na izuzetno visokom nivou i da se nada da će u nekom narednom duelu imati priliku da se Amerikancima revanšira za poraz u dramatičnoj završnici polufinalnog meča.