Kokainski kartel opremao specijalnu jedinicu Federacije BiH?

Sud BiH je odbio žalbu Tužilaštva BiH na rješenje da se osumnjičenima u predmetu “Black Tie 2” odrede mjere zabrane umjesto mjere pritvora.

Tužilaštvo BiH žalilo se na određivanje mjera zabrane za sedam osoba koje su ranije uhapšene u ovoj akciji.

Zanimljivo, tužitelj se nije ni žalio na odluku suda koja je donesena u vezi sa pet pripadnika FUP-a.

Sud BiH je odbio prijedlog za određivanje mjere pritvora za Senada Kadića, Adina Čatića i Emira Druškića zbog toga što nije mogao utvrditi da su osumnjičeni zaista počinili radnje za koje se terete, što je u ovom procesnom trenutku ostalo na nivou osnova sumnje.

Odlukom Suda BiH je utvrđeno da za ukupno 15 osoba postoji osnov sumnje da su počinili krivična djela, a da za preostalih osam nema.

U pritvoru je ostao Adnan Smajlović, kojeg je Tužilaštvo BiH okarakterisalo kao vođu grupe u BiH, koja se bavila pranjem novca iz kartela Tito i Dino. Osim njega, jednomjesečno zadržavanje je određeno i uposlenici Zeničke bolnice Aidi Halać i Sanchezu Jukiću.

Među ostalih 15 osoba za koje je zatražen pritvor, njih sedam je izašlo uz određene mjere zabrane, a to su Gordan Memija, Haris Behram, Tarik Zulović, Mirsad Skopak, Mak Šemšić, Emir Sarić i Smail Šikalo, dok za ostale nisu određene ni mjere zabrane.

Oni koji su dobili mjere, utvrđen je osnov sumnje za krivično djelo, a oni koji su pušteni bez ikakvih mjera su slobodni od krivice.

Mjere koje moraju poštovati su zabrana putovanja, koja važi samo za Gordana Memiju i zabrana sastajanja sa određenim osobama iz člana 126. a stav 1. tačka c ZKP, a što važi za svih sedam.

Tužilaštvo pritvor nije ni zatražilo za Boška Jerkovića, Ibru Miladina, Nedžada Suljevića, Armina Alomerovića i Adnu Helić te su oni ranije izašli na slobodu, a preostali za koje je odbijen prijedlog pritvora su izašli jučer. Ova petorka je također dobila mjere zabrane napuštanja Kantona Sarajevo, putovanja van države, odnosno oduzimanje putnih isprava.

Na slobodu su, bez ikakvih mjera zabrane, pušteni direktor FUP-a Vahidin Munjić, šef specijalne policijske jedinice Mustafa Selmanović i trojica pripadnika FUP-a Adin Ćatić, Emir Druškić i Senad Kadić.

Portal Istraga ranije objavio da je “Aljoša Čampara bio federalni ministar unutrašnjih poslova BiH koji je primio donaciju od firme RHEA EXPRESS. U pitanju su bile uniforme za Specijalnu jedinicu FUP-a koje su kupljene novcem koji je, kako sumnja Tužilaštvo, preko Gordana Memije, poslao u BiH.”

Related posts

U nedjelju pretežno oblačno i hladno

Kako će sankcije SAD-a uticati na NIS-ove kompanije u BiH

Duge kolone vozila na izlazu iz BiH ka Hrvatskoj

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...