Ko su članovi organizacije ISIL-K i kako mogu ugroziti vlast talibana u Avganistanu

Iako talibani već nekoliko sedmica de facto upravljaju teritorijom Avganistana pa tako i glavnim gradom Kabulom, ova grupa mogla bi se suočiti s novom prijetnjom na avganistanskom tlu i to u vidu terorističke organizacije koja nosi naziv ISIL-K.

Područje Avganistana je tokom 20-godišnje američke intervencije prilično oslobođeno utjecaja brojnih terorističkih skupina koje su prije dolaska Vojske SAD-a tražili utočište upravo u Avganistanu. Vjerovatno najpoznatija teroristička organizacija u periodu pokretanja vojne intervencije Zapada u Avganistanu bila je Al-Kaida kojoj su talibani pružali logističku i svu drugu podršku.

Međutim, dolaskom SAD-a, Al Kaida premješta svoje djelovanje van Avganistana, a početkom 2010. na području Bliskog istoka formira se još jedna teroristička organizacija koja nosi naziv Islamska država Iraka i Levanta. Upravo u tom periodu, ova teroristička organizacija djelovala je na području zemalja Bliskog istoka, Afrike, ali i Afganistana gdje je formiran ISIL-K odnosno Islamska država Khorasan.

Ko su članovi ISIL-K pokreta i kako se razlikuju od talibana

Islamska država Khorasan predstavlja samoproglašenu terorističku organizaciju koja svoje djelovanje vezuje za ISIL. Područje djelovanja ove organizacije jeste Azija odnosno države poput Avganistana, Tadžikistana, Pakistana i Indije.

Ova organizacija koja djeluje u sklopu tzv. Islamske države dobila je po historijskog regiji Khorasan koja je u predislamskom i ranoislamskom periodu uključivala dijelove Irana, Pakistana, Avganistana, Tadžikistana, Uzbekistana i Turkmenistana.

Regija Khorasan (Foto:Twitter)

Ovu organizaciju su 2015. godine stvorili zapravo nezadovoljni pakistanski talibani koji su u periodu američke intervencije u Avganistanu izveli desetine terorističkih napada na području Avganistana.

Samim tim, njihovo shvatanje države i načina upravljanja dosta se razlikuje u odnosu na talibane pa su tako i čelnici Islamske države više puta kritizirali talibansku verziju islamskog sistema vlasti ocjenivši je kao suviše liberalnu.

Islamska država je za vođu ISIL-K organizacije upravo i imenovala bivšeg talibanskog čelnika Hafiza Saeeda Khana kao i Abdul Raufa Alizija. Dvojica militanata zaslužna su za uspostavljanje ISIL-K organizacije kao i širenje njenog uticaja.

Osnivač ISIL-K organizacije Hafiz Saeed Khan

Upravo ova dvojica lidera organizovala su i sastanke s brojnim lokalnim pakistanskim i afganistanskim militantima te su ih pozvali da se zakunu na vjernost tadašnjem vođi ISIL-a Abu Bakru al-Baghdadiju.

Iako su Khan i Alizi poginuli u borbama, grupa ISIL-K i dalje je ostala aktivna na brojnim ratištima, a 2020. godine imenovala je i novog lidera Shahaba al-Muhajira.

“Oni potpuno drugačije definišu svoje neprijatelje. ISIL-K svakoga ko ne prihvata njihovu viziju smatra neprijateljem, uključujući i talibane, šiitsku zajednicu kao i Zapad”, rekla je za Fox News Katherine Zimmerman.

Razlike između ISIL-K i talibana

Iako bi trebali biti na istoj strani, među pripadnicima pokreta ISIL-K i talibana postoje značajne političke, ali i teološke razlike.

Prema analizama, organizacija Islamska država sebe smatra panislamističkom organizacijom koja ima plan pokretanja bezgraničnog globalnog džihada te za cilj ima uspostavljanje jedinstvenog političkog subjekta u kojem će biti sve muslimanske zemlje.

Talibani, s druge strane, ograničavaju svoje djelovanje strogo na Afganistan te za cilj imaju oslobađanje Avganistana od strane okupacije i potpuno povlačenje svih vojnika zapadnih zemalja iz ove zemlje što se polako i ostvaruje.

Proglašavajući halifat, lider ISIL-a Abu Bakar al-Baghdadi rekao je kako ne mogu postojati dvojica halifa na svijetu te da se sa svim neistomišljenicima treba obračunati. Naravno, u ovom slučaju Al-Baghdadi je pod neistomišljenike smjestio i talibane.

Također, postoje i određene teološke razlike između ove dvije grupe i one se prije svega ogledaju u shvatanju islama, slijeđenju različitih učenja, odnosa prema sufizmu, ali i šiitskoj zajednici koja postoji u Afganistanu.

Sukobi s talibanima

Da zaista imaju cilj u potpunosti poraziti ostale političke i terorističke pokrete za koje smatraju da nisu u skladu s njihovom ideologijom dokaz su i napadi 2015. Upravo u tom periodu, pripadnici ISIL-K pokreta sukobili su se talibanima u provinciji Nangarhar koja graniči s Pakistanom. Kontrolu nad ovom regijom držali su sve do 2016, kada su poraženi u sklopu akcija zajedničkih akcija avganistanske vojske i SAD-a.

Takođe, pored napada na istoku Avganistana grupa je svoje djelovanje nastavila i u Kabulu gdje su izveli brojne samoubilačke napade, a također su djelovali u Indiji kao i Pakistanu gdje navodno imaju i najveći broj pristalica.

Talibani u sukobu s članovima ISIL-K pokreta (Foto: EPA-EFE)

Sada, kada se američke i ostale strane trupe povlače iz Avganistana, pripadnici ISIL-K pokreta ovaj period vide kao idealnu priliku da se sukobe kako s talibanima, tako i sa Al Kaidom.

“Talibani, Al Kaida i mreža Haqqani kojom rukovodi Sirajuddin Haqqani funkcioniraju kao trijumvirat. Dio su iste militantne mreže i rade sinhronizovano. S druge strane, grupa ISIL-K djeluje samostalno i ideološki se ne slaže s talibanima, Al Kaidom i mrežom Haqqani te želi spriječiti njihovo djelovanje u Avganistanu”, navode stručnjaci.

Avganistan pred građanskim ratom?

Sada kada Sjedinjene Američke Države privode svoju misiju kraju te su najavili kako će se u potpunosti povući iz Avganistana do 31. avgusta i pored brojnih kritika povodom ove odluke, Avganistan se nalazi u specifičnoj situaciji.

S jedne strane, talibani vladaju gotovo svim dijelovima Avganistana, ali isto tako nailaze na otpor kako određenog dijela stanovnika tako i ostataka stare vlasti. U regiji Panjshir već danima je aktivan pokret otpora koji vode Ahmad Massoud i samoproglašeni predsjednik Avganistana Amrullah Salleh.

Takođe, na samom sjeveru Avganistana postoji pokret koji se također ne može pomiriti sa činjenicom da talibani upravljaju Avganistanom pa se tako u budućnosti može očekivati da će unutarnji sukob vjerovatno ubrzo zahvatiti i ovaj dio zemlje.

Nakon odlaska stranih trupa, slijedi li građanski rat? (Foto:Twitter)

Pored toga, postoje i određena neslaganja između samih talibana, dijelova Al Kaide i Haqqani mreže prije svega oko načina upravljanja Avganistanom što će svakako predstavljati kamen spoticanja u narednom periodu kada talibani zvanično svoj sistem vladavine budu nastojali implementirati na svim dijelovima države.

Ukoliko se na sve to doda i činjenica da organizacija ISIL-K i dalje ima utjecaj na članove talibanskog pokreta te da će sigurno koristiti novu situaciju i odsustvo stranih trupa za djelovanje u državi, očigledno je kako se klupko zvano Avganistan još uvijek nije razriješilo te da u narednom periodu stanovnike ove države čeka nova faza neizvjesnosti koju mogu obilježiti brojni unutrašnji sukobi.

(Klix)

Related posts

Blažiću 20 godina zatvora: Šta ga je spasilo doživotne robije?

Odluka o poskupljenju struje u Srpskoj odgođena za 17. decembar

Pruga u zraku, vozovi u garaži, a Željeznice FBiH objavile novi red vožnje

Portal www.olovka.info je postavljen tako da „prihvatate” sve kolačiće kako bismo poboljšali funkcionalnost i omogućili svim posjetiocima najbolje korišćenje. Ukoliko nastavite korišćenje bez promjene ovih podešavanja saglasni ste sa pravilima korišćenja. Klikom na polje "Prihvatam" pristajete da koristite naše kolačiće, osim ukoliko ih niste onemogućili. Čitaj dalje...